Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krok zpátky? Nesvéprávní můžou i nadále v USA vlastnit zbraně

Krok zpátky? Nesvéprávní můžou i nadále v USA vlastnit zbraně

Sněmovna reprezentantů smetla ze stolu regulaci vlastnictví zbraní nesvéprávnými, kterou prosazovala ještě administrativa Baracka Obamy. Zatímco příznivci střelných zbraní se radují, zástupci demokratické strany neskrývají zklamání.

Poměr hlasů ve Sněmovně reprezentantů 235 ku 180 stačil bohatě k tomu, aby regulace neprošla. Ta byla jedním z více opatření ve zbraňové politice USA, ke kterým sáhla odstupující administrativa prezidenta Baracka Obamy v posledních měsících jeho úřadování.

Demokratický exprezident se v průběhu svého funkčního období nikterak netajil tím, že je velkým zastáncem omezování přístupu amerických občanů ke zbraním. Opatření se mělo týkat těch, kteří kvůli své mentální situaci nejsou schopni pracovat a mají opatrovníka.

Ve Spojených státech by se to týkalo celkem asi 75 tisíc osob, které pobírají podporu od státu. Častým argumentem odpůrců regulace bylo, že nelze spojovat neschopnost některých starat se o své finance s tím, že by takoví lidé měli být zbaveni práva vlastnit zbraň.

„Rozhodnutí Kongresu přezkoumat jedno ze závěrečných rozhodnutí Obamovy administrativy představuje významný krok dopředu v oblasti ochrany základních práv garantovaných Ústavou, jako je právo vlastnit zbraň,“ kvitoval pro list The Guardian výsledek hlasování šéf neziskové organizace NRA Chris W. Cox, která se zasazuje o dodržování práva vlastnit zbraň v USA.

Demokratická kongresmanka za stát New York Carolyn Maloneyová to ale vidí zcela opačně. „Dostali jsme se zpět. Neměli bychom odvolávat opatření, která pomáhají zvyšovat bezpečnost, pokud se týká držení zbraní, naopak bychom je měli zpřísňovat. Násilí pomocí zbraní je v naší zemi jako epidemie a my jsme proti němu neudělali nic nového od doby, co v roce 2011 převzali většinu ve Sněmovně reprezentantů republikáni,“ nechala se slyšet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek