Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krvavé pondělí: Při syrských náletech na východní Ghútu zemřelo nejméně 100 civilistů, pětina jsou děti

Krvavé pondělí: Při syrských náletech na východní Ghútu zemřelo nejméně 100 civilistů, pětina jsou děti

Sýrie zažívá krvavý začátek týdne. Při náletech armády na výhodní Ghútu u Damašku vera zemřelo 100 civilistů, včetně 20 dětí. Novou bilanci oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva, která dění v zemi dlouhodobě monitoruje. Syrská armáda obléhá východní Ghútu od roku 2013. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády.

Podle SOHR se boje v Ghútě stupňují od nedělního večera. O té doby tam bylo zraněno 325 osob. Syrská armáda dnešní zprávy o desítkách obětí nekomentovala. Podle opozičních zdrojů vláda poslala do oblasti posily, protože připravuje širší ofenzívu proti povstalcům. „Režim východní Ghútu intenzivně bombarduje, protože připravuje pozemní ofenzívu,“ řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Východní Ghúta byla minulý týden dějištěm náletů, bojuje se rovněž v Idlibu, na severu země v Afrínu a na východě v Dajr az-Zauru.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn začátkem měsíce oznámil, že mezi 4. a 9. únorem přišlo v Sýrii o život 277 civilistů a více než 800 lidí bylo zraněno.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden v proslovu k Radě bezpečnosti OSN řekl, že Sýrie se v důsledku bombardování povstalci ovládané východní Ghúty a Idlibu ocitá v jedné z nejnebezpečnějších etap války.

O Idlibu dnes telefonicky hovořili prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. Podle zdroje z Erdoganova paláce se dohodli na zřízení nových pozorovatelských stanovišť v Idlibu. Provincie Idlib leží na severozápadě Sýrie a jako jediná nepodléhá kontrole syrské vlády, ale povstalců a radikálních skupin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek