Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krym spojí s Ruskem čtyřproudová dálnice. První auta by se po ní mohla projet koncem příštího roku

Krym spojí s Ruskem čtyřproudová dálnice. První auta by se po ní mohla projet koncem příštího roku

Na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym začala stavba 237,5 kilometru dlouhé čtyřproudové dálnice Taurida. Napojí se na plánovaný most přes Kerčský průliv spojující poloostrov s pevninským Ruskem a povede dále od města Kerč do Simferopolu a Sevastopolu. První auta by se měla po dálnici projet v prosinci 2018, napsal server gazeta.ru.

Nejasná je zatím otázka nákladů stavby. Podle ruského ministra dopravy Maxima Sokolova bude nová dálnice stát přibližně 140 milionů rublů (asi 59 milionů Kč). Ještě loni přitom šéf krymské okupační správy Sergej Aksjonov tvrdil, že stavba přijde Krym zhruba na 85 milionů rublů (asi 36 milionů Kč). Rusko přitom ze svého rozpočtu na Tauridu vyčlenilo 100 milionů rublů (asi 42 milionů Kč).

Taurida by měla být dokončena v prosinci 2020. Kapacita dálnice spojující východ a západ poloostrova se odhaduje na 43 000 automobilů denně. Ty se budou pohybovat maximální rychlostí 120 kilometrů za hodinu.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014 po referendu, v němž se drtivá většina obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku. Moskva pak na poloostrově zahájila výstavbu mostu přes Kerčský průliv. První auta podle ministra dopravy mají přes 19 kilometrů dlouhý most projet na konci roku 2018.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek