Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kult prezidenta Kazachstánu Nazarbajeva. Bude na bankovkách i v názvu hlavního města

Kult prezidenta Kazachstánu Nazarbajeva. Bude na bankovkách i v názvu hlavního města

Nová bankovka s vyobrazením hlavy státu a návrh na přejmenování kazašského hlavního města po prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi daly prostor nejrůznějším teoriím. Posiluje šestasedmdesátiletý politik cíleně kult osobnosti, protože se chystá skončit?

Dost možná se v Kazachstánu blíží konec jedné éry. V čele země stojí od jejího osamostatnění se v roce 1991 stále stejný muž – prezident Nursultan Nazarbajev. Některé kroky z poslední doby ale naznačují, že se hlava státu možná chystá předat žezlo svému nástupci.

Prezident se u moci drží už pětadvacet let. V zemi sice existují svobodné volby, mezinárodní dohlížitelé ale často upozorňovali na jejich neregulérnost. Vůdce státu v nich nikdy nezískal méně než 90 % hlasů, v těch posledních dominoval ziskem téměř 98 %. Mnozí poukazují na to, že se Nazarbajev u moci drží díky potírání politické opozice.

Kritizovaná bývá také jeho snaha vytvořit kolem sebe kult osobnosti. Právě tyto tendence v současnosti oproti minulým letům ještě posílily. K výročí čtvrt století osamostatnění se Kazachstánu vydá země 1. prosince bankovku s podobiznou svého prezidenta v hodnotě deseti tisíc kazašských tengů, což odpovídá částce 750 korun.

Nová bankovka s podobiznou prezidentaNová bankovka s podobiznou prezidentaautor: Reuters

Nyní parlament schválil návrh na přejmenování kazašského hlavního města Astany. To by se nově mělo jmenovat buď Nursultan, nebo Nazarbajev. Byl by to už několikátý název v posledních třiceti letech.

Za Sovětského svazu se město přejmenovávalo poprvé – z Akmoly se stal Celinograd. Poté, co se země osamostatnila, se město nakrátko vrátilo ke svému původnímu názvu, pak ale zasáhl Nazarbajev, který z něj v roce 1997 učinil metropoli Kazachstánu. Akmola totiž znamená „Bílá mohyla“, což přišlo prezidentovi pro daný účel nevhodné. Určil tedy nové jméno Astana, které platí až dodnes a znamená jednoduše „Hlavní město“.

Nové přejmenování by podpořilo kult osobnosti prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který je v zemi značný. Vůdce se nedávno dočkal mimo jiné také čestného titulu Otec národa. To vše podle expertů ukazuje na to, že si Nazarbajev buduje odkaz a chystá se stáhnout do ústraní.

Nursultan Nazarbajev navštívil Miloše Zemana.Nursultan Nazarbajev navštívil Miloše Zemana.autor: ctk

„Začíná to přecházet v přehnaný kult osobnosti, podobně, jako tomu je třeba v Turkmenistánu. Rozhodnutí, jako jsou tato, pomalu snižují schod, na kterém Kazachstán vyčnívá nad okolními státy. Mohlo by to být známkou počínající změny rozložení politických sil v zemi,“ potvrdil listu The Diplomat Luca Anceschi, který přednáší na univerzitě v Glasgow.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek