Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kurdové se od Iráku násilím neodtrhnou. Bagdádu navrhují dialog

Kurdové se od Iráku násilím neodtrhnou. Bagdádu navrhují dialog

 Vláda iráckého Kurdistánu dnes oznámila, že bude respektovat verdikt bagdádského soudu, který zakázal odtržení kurdské autonomie od zbytku Iráku. Spor mezi centrální vládou a autonomií se tak podle Kurdů bude muset řešit prostřednictvím dialogu. Informovala o tom agentura Reuters.

„Domníváme se, že toto rozhodnutí musí položit základy pro národní dialog mezi Irbílem a Bagdádem, jehož cílem bude vyřešit veškeré neshody,“ uvedla v prohlášení Kurdistánská regionální vláda (KRG).

Irácký nejvyšší soud 6. listopadu vydal rozhodnutí, podle nějž se žádná irácká oblast ani provincie nemohou od Iráku odtrhnout. Soudní výnos souvisí se zářijovým referendem, v němž se Kurdové vyslovili pro nezávislost svých regionů. Bagdád už tehdy referendum označil na neústavní a požadoval zrušení jeho výsledků. Vyvolalo to krizi, k jejímuž řešení Bagdád povolal i armádu.

Referendum Kurdům nakonec přineslo ztrátu území, jež pešmergové (kurdské síly) dobyli v boji s radikály z Islámského státu mimo kurdské autonomní provincie, a to včetně ropné provincie Kirkúku. Znamená to pro ně ztrátu ropných polí, snížení příjmů z ropy a také oslabení jejich vládních institucí i kontroly nad hranicí. Na druhé straně irácká vláda oznámila, že začne platit žold pešmergům i mzdy zaměstnancům kurdské správy.