Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kurdští policisté zřejmě popravili přes sto radikálů z Islámského státu. Byly objeveny hromadné hroby

Kurdští policisté zřejmě popravili přes sto radikálů z Islámského státu. Byly objeveny hromadné hroby

Objevené hromadné hroby v severním Iráku nasvědčují tomu, že kurdské bezpečnostní složky tam loni zřejmě zabily přes sto příslušníků Islámského státu, které držely jako válečné zajatce. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na zprávu organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).

HRW přičítá odpovědnost za hromadné mimosoudní popravy zajatců kurdským policejním silám Asájiš. Podle organizace byli mezi válečnými vězni cizinci i Iráčané. Zadrženi byli u vesnice Sáhil al-Malíha ležící 70 kilometrů severozápadně od Mosulu a následně převezeni do věznice ve vesnici Šilgia. Část z nich byla podle HRW zabita a pohřbena v hromadných hrobech v záplavové lokalitě nedaleko mosulské přehrady. Podle místních svědků příslušníci sil Asájiš během jednoho dne loni v létě zastřelili asi 150 zajatců.

Kurdská autonomie tvrzení HRW odmítá a uvedla, že nešlo o zajatce, ale o vysídlené osoby, které nebyly zabity, ale byly převezeny do uprchlických táborů. HRW proto vyzvala kurdské úřady a iráckou vládu, aby se případem začaly okamžitě zabývat a před každoročními dešti do oblasti vyslaly forenzní experty.

Tvrzení HRW se opírá o analýzu fotografií, včetně satelitních snímků a videa, na kterém je hromadný hrob, zřejmě vyhloubený buldozerem někdy mezi 5. červencem a 3. zářím loňského roku. Lidskoprávní organizace rovněž odkazuje na výpovědi obyvatel okolních vesnic, včetně policisty v důchodu, kterému se příslušníci sil Asájiš údajně k mimosoudním popravám přiznali.

"Důkazy nasvědčují tomu, že bezpečnostní složky Asájiš vykonávaly hromadné popravy zadržených údajných členů IS," uvedla Lamá Fakíhová z HRW s tím, že kurdská policejní skupina takto připravila o život desítky, možná stovky lidí.

Kurdští pešmergové spolu s iráckou armádou podporovanou USA loni pomohli dobýt z rukou IS Mosul, který radikálové v roce 2014 označili za hlavní město svého chalífátu v Iráku. Loni v prosinci irácká vláda oznámila, že IS byl na území Iráku poražen, zbylí členové skupiny se nicméně stáhli do ústraní a nadále v zemi páchají krvavé teroristické útoky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek