Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kybernetická válka v ruské režii. Hackeři jdou po nepohodlných novinářích, zkoušejí se jim vlámat do mailů

Kybernetická válka v ruské režii. Hackeři jdou po nepohodlných novinářích, zkoušejí se jim vlámat do mailů

Ruští hackeři od roku 2014 napadli účty elektronické pošty zhruba 200 novinářů, jejichž kritika na adresu Moskvy dráždí Kreml. Napsala to agentura AP s odvoláním na analýzu bezpečnostní internetové firmy Secureworks. Cílem hackerů je prý získat citlivou poštu, kterou by proti žurnalistům mohli v budoucnu použít.

V seznamu napadených je padesátka zpravodajů zahraničních médií působících v Moskvě, ale i málo známí blogeři z ruských provincií nebo bývalých sovětských republik. Postižená byla i řada prominentních opozičních novinářů, například televizní moderátorka Xenia Sobčaková, která kandiduje v prezidentských volbách.

Na seznamu je také britský novinář Eliot Higgins, zakladatel investigativní skupiny Bellingcat, která mimo jiné vyšetřuje pád malajsijského letadla nad Donbasem v roce 2014. Terčem hackerů byla i Ellen Barryová, bývalá moskevská zpravodajka listu The New York Times.

Za útoky podle společnosti Secureworks stojí hackerská skupina Fancy Bear, kterou podle amerických tajných služeb řídí ruská vláda. Členové Fancy Bear měli podle tvrzení expertů loni zaútočit na server americké Demokratické strany s cílem kompromitovat prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek