Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Pen zůstává čestným předsedou Národní fronty, potvrdil soud. Rodinný konflikt ale nekončí

Le Pen zůstává čestným předsedou Národní fronty, potvrdil soud. Rodinný konflikt ale nekončí

Jean-Marie Le Pen je stále čestným předsedou strany Národní fronta (FN), kterou před 45 lety založil. Odvolací soud ve Versailles tak potvrdil předloňský verdikt. Zrušení Le Penova běžného členství ale platí také. Spor pramení z neshod Le Pena s jeho dcerou Marine Le Penovou, nynější předsedkyní FN, která stranu přibližuje k hlavnímu proudu francouzské politické scény.

Podle soudu nemá zbavení Le Pena řadového členství žádný dopad na jeho pozici čestného předsedy, protože stanovy FN nevyhrazují tuto funkci pouze pro členy. Veteránovi krajní pravice, který letos oslaví devadesáté narozeniny, tak zůstává právo zúčastnit se březnového sjezdu strany, jakož i dalších jednání stranických špiček.

Rodinný konflikt ve francouzské politice ale tímto nemusí skončit. Na sjezdu FN v Lille 10. a 11. března totiž strana s největší pravděpodobností přijme nové stanovy, ve kterých už funkce čestného předsedy vůbec nefiguruje. Le Pen přesto prohlásil, že se sjezdu zúčastní.

„Tak či tak bych tam měl jet,“ řekl AFP poté, co vedení FN potvrdilo, že mu účast na sjezdu zakáže z důvodu zrušení členství. „Mám v Národní frontě dostatek zastánců, abych neměl zapotřebí pomoci státních orgánů. Ale pokud to bude nutné, proč ne. Marine Le Penovou by to dostalo do mediálně složité situace,“ pokračoval otec předsedkyně FN.

„Za měsíc bude tento problém zcela vyřešen,“ nechal se naopak slyšet generální tajemník FN Steeve Briois. Členové strany už prý zmíněnou úpravu stanov projednávali před dvěma lety a 95 procent z nich jí tehdy vyjádřilo podporu.

Jean-Marie Le Pen vedl FN od roku 1972. Jeho dcera Marine, zvolená do čela strany v roce 2011, se však od něj začala distancovat ve snaze zbavit uskupení nálepky krajně pravicové strany. Bývalý lídr byl kritizován například za výroky o plynových komorách, které označil za historický „detail“, či obranu maršála Philippea Pétaina, který stál během druhé světové války v čele loutkového režimu spolupracujícího s nacisty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek