Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Penová v debatě pohořela, ovládl ji její hlavní konkurent

Le Penová v debatě pohořela, ovládl ji její hlavní konkurent

Francouzské prezidentské volby jsou za rohem a k posledním týdnům předvolební kampaně neodmyslitelně patří televizní debaty, kde mají kandidáti šanci utkat se tváří v tvář. První z nich se ve Francii odehrála včera a podle průzkumu agentury Elabe ji na plné čáře vyhrál centrista Emmanuel Macron. O třetí místo se s Françoisem Fillonem dělí Marine Le Penová. Na konci žebříčku skončil socialista Benoît Hamon.

Macron byl nejpřesvědčivější z pětice kandidátů, kterým průzkumy dávají největší šance na vítězství, podle 29 procent dotázaných diváků. Na druhém místě se umístil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon s 20 procenty.

Těsně za ním se na děleném třetím místě umístili konzervativní kandidát François Fillon a předsedkyně krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penová. Oba pravicoví kandidáti získali 19 procent.

Nejhůře v debatě podle dotázaných diváků dopadl kandidát socialistů Hamon, který byl v téměř tři a půl hodiny trvající debatě přesvědčivý jen podle 11 procent respondentů.

Nezávislý kandidát Macron je v současnosti favoritem prezidentských voleb. Podle většiny průzkumů by do druhého kola postoupil společně s Le Penovou, kterou by však následně výraznou většinou porazil.

Dvoukolová prezidentská volba se koná 23. dubna a 7. května.