Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lekce vysoké diplomacie. Premiér Izraele si odskočil do USA, podpoří před ním Trump dva státy?

Lekce vysoké diplomacie. Premiér Izraele si odskočil do USA, podpoří před ním Trump dva státy?

Bezpečnost Izraele a řešení konfliktu na Blízkém východě mají být hlavními tématy dnešního jednání mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Nový šéf Bílého domu během prezidentské kampaně opakovaně deklaroval úzké spojenectví se židovským státem, kritizoval politiku předešlé vlády USA vůči Izraeli a sliboval přestěhování americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera má dnešní jednání přispět k „pokračování strategické, technologické, vojenské a zpravodajské spolupráce“ obou tradičních spojenců.

Předchozí americká administrativa v závěru svého mandátu zdůraznila, že za řešení situace Izraele považuje vznik dvou územních celků tak, aby vedle sebe existoval židovský stát a nezávislá Palestina. Trump chce v této problematice údajně vystupovat jako aktivní zprostředkovatel, na řešení v této podobě prý ale netrvá. Vysoce postavený zdroj z Bílého domu řekl, že prezident podporuje uzavření míru i za situace, kdy by dva státy nevznikly. To sice může být zdánlivě jednodušší cesta, sporné otázky by ale v tomto případě nejspíš zůstaly nedořešeny, což by dohodu dělalo křehkou.

Trump a Netanjahu spolu již telefonicky hovořili 22. ledna, tehdy mluvili kromě blízkovýchodního mírového procesu i o íránské hrozbě. V USA je izraelský premiér už od pondělí, do Oválné pracovny Bílého domu zavítá v závěru své třídenní návštěvy.

Podle izraelských médií premiér od úterý spolu s poradci pracoval na sbližování amerických a izraelských názorů na Blízký východ, aby „nezůstaly žádné mezery,“ napsala agentura Reuters. Jedním z ústředních témat má být kontroverzní otázka izraelských osad budovaných na palestinských územích.

Izraelská média upozorňují, že Trump svou nadšenou podporu Izraele po zvolení prezidentem znatelně utlumil. Otázka velvyslanectví byla odložena, s větší obezřetností hovoří Bílý dům i o podpoře izraelských osad.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek