Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Léta dráždil Kreml, teď utíká. Kontroverzní ruský umělec dostal politický azyl ve Francii

Léta dráždil Kreml, teď utíká. Kontroverzní ruský umělec dostal politický azyl ve Francii

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij, proslulý svými výstředními happeningy, získal politický azyl ve Francii. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na jeho advokáta. Dvaatřicetiletý performer a vyznavač „politického umění“ po léta dráždil Kreml svými akcemi, v nichž šokujícími prostředky brojil proti státní moci a nesvobodě. Rusko opustil už v prosinci, z vlasti prý prchá v obavě ze zatčení. Loni americká nadace odebrala Pavlenskému cenu Václava Havla, protože peníze s ní spojené chtěl věnovat odsouzeným zločincům.

Pavlenskij si před pěti lety zašil ústa, aby demonstroval svůj protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot, odsouzených za pobuřující koncert v moskevském kostele. V další konceptuální prezentaci se v Petrohradu objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu.

Později se opět nahý objevil v Moskvě a přibil si šourek k dlažbě Rudého náměstí. Chtěl tak varovat před apatií ruské společnosti. Známý je i jeho protest proti zneužívání psychiatrie k politickým represím, při němž si na moskevské ulici uřízl kus ucha.

Několikrát Pavlenského vyšetřovali ruští psychiatři, ale psychické onemocnění vyloučili. I ruský soud odmítl žádost policie o Pavlenského internaci v psychiatrické léčebně. Jeho protestní akce vyvrcholily předloni, kdy v centru Moskvy zapálil vchodové dveře do sídla ruské tajné policie. Soud mu vyměřil milionovou pokutu.

Loni v létě newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala ruskému umělci cenu Václava Havla pro kreativní disent. Pavlenskij totiž peněžní odměnu spojenou s oceněním hodlal věnovat na obhajobu záškodníků z ruského Dálného východu, odsouzených ruskou justicí za násilné zločiny.

Jaká obvinění Pavlenskému v Rusku hrozí, zpráva AFP neuvádí. Agentura Rosbalt napsala, že ruská policie začala počátkem roku Pavlenského stíhat za výtržnictví, protože údajně zbil herce jednoho z moskevských divadel a herečku téhož divadla sexuálně napadl.

Umělec a jeho přítelkyně, s níž má dvě děti, jakákoli obvinění odmítají a tvrdí, že jsou vykonstruovaná. Žádost o politický azyl, kladně vyřízenou, si podali oba.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek