Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Letiště na Floridě se po útoku znovu otevřelo. Střelec prý v minulosti slyšel hlasy, FBI jeho motiv stále nezná

Letiště na Floridě se po útoku znovu otevřelo. Střelec prý v minulosti slyšel hlasy, FBI jeho motiv stále nezná

Mezinárodní letiště ve městě Fort Lauderdale na Floridě se úderem tamní páté hodiny ráno (11:00 SELČ) znovu otevřelo. Přistál na něm už první ranní let. Vyšetřovatelé ho do té doby prohledávali kvůli útoku, při kterém zemřelo pět lidí. Proč je veterán z Iráku Esteban Santiago zastřelil, zatím stále není zcela jasné.

Letiště Fort Lauderdale je na Floridě druhým největším, k útoku navíc došlo v nejvytíženějším čase. Rada lidí odlétala pryč na víkend, desítky tisíc z nich musely kvůli incidentu zrušit své plány. Santiago mezitím dál zůstává ve vazbě a čeká na pondělní soud.

 

 Co víme o podezřelém útočníkovi?

Na Floridu přiletěl 26letý muž z Aljašky se společností Delta. To, že má u sebe zbraň, přiznal, měl ji v bezpečnostním kufříku. Když si ho po příletu ve Fort Lauderdale vyzvedl, začal okamžitě střílet. Podle vyšetřovatelů neměl komplice. Jeho motiv ale FBI stále nezná, nevylučuje ani terorismus.

Santiago si v minulosti pořídil legálně dvě zbraně, jestli jednu z nich při útoku použil, zatím FBI nepotvrdila. Do střetu se zákonem se dostal už několikrát, vždy šlo ale o drobnější přestupky – problémy s pojistkou, nefungující světla při řízení, poničení cizího majetku.

Sloužil u Národní gardy v Portoriku. V roce 2010 ho vyslala na misi do Iráku, kde dostal medaili za účast v boji. Později pracoval pro Národní gardu na Aljašce, ta ho ale kvůli špatným výsledkům v srpnu loňského roku zbavila funkce.

V hledáčku tajných služeb kvůli terorismu podle amerických úřadů nebyl. Kromě působení v armádě ani necestoval do žádných rizikových zemí. V minulosti si ale podle svých známých stěžoval na to, že slyší hlasy.  Před několika měsíci pak přímo navštívil FBI, které  řekl, že americká vláda ovládá jeho mysl a nutí ho sledovat videa takzvaného Islámského státu. Jeho duševní zdraví poté zkoumali lékaři v nemocnici. Známky radikalizace ale nenašli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek