Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Libanonský premiér se po záhadné rezignaci vrátil do vlasti. Navštívil hrob otce a napíná

Libanonský premiér se po záhadné rezignaci vrátil do vlasti. Navštívil hrob otce a napíná

Libanonský premiér Saad Harírí se přibližně dva týdny poté, co na dálku ze Saúdské Arábie překvapivě ohlásil rezignaci, vrátil domů. V úterý přistál v Bejrútu. Harírí před návratem ze Saúdské Arábie, kde podle svých slov nebyl zadržován, sháněl podporu v zahraničí. Co bude po jeho návratu následovat, není zřejmé.

Sled událostí, které bleskově uvrhly Blízký východ do ještě větší nestability, nekončí. Když před dvěma týdny Saad Harírí – syn zavražděného premiéra – oznamoval na dálku (a zřejmě z donucení), že rezignuje, zdůvodňoval to obavami o svůj život. Teď se nehledě na ně do své domovské země vrací.

Nakolik je situace jiná, těžko soudit. Harírí má za sebou epizodu v Saúdské Arábii, kde navzdory všem podezřením podle svých slov nebyl zadržován. Následovalo zahraniční kolečko – zastávka u prezidenta Francie a setkání s egyptským prezidentem.

Teď vše vrcholí návratem plným symboliky, který má dost možná demonstrovat, že se Harírí cítí v komfortnější pozici. Nebo jednoduše v jiné než dříve. Po přistání se nechal fotit u hrobu svého zavražděného otce a do vlasti se vrací ke středečnímu výročí nezávislosti s nejasným příslibem podpory. 

S egyptským prezidentem Sísím se Harírí bavil o zachování stability, ale větší podrobnosti se do světa nedostaly. Sísí údajně mluvil i s libanonským prezidentem Michelem Aúnem, který oproti Harírímu stojí na straně Hizballáhu, a rovněž se prý shodli na hájení národních zájmů a stability v Libanonu.

Právě prezident Aún má Harírího rezignaci na stole a dosud ji odmítal přijmout. Lze předpokládat, že další vývoj spoluurčí případný dialog mezi těmito dvěma klíčovými aktéry. Harírí hodlá své kroky oznámit až teď, po návratu. Je ale zřejmé, že neunikne dalšímu nekompromisnímu diktátu Saúdú – rodina premiéra do Libanonu nenásledovala, namísto toho údajně zamířila ze zahraniční cesty zpět do Saúdské Arábie.

Na pozadí libanonských událostí, které se točí kolem radikálního Hizballáhu, stále leží hluboká krize celého regionu. Vývoj kolem libanonského premiéra je už dva týdny příčinou nových sporů mezi znesvářeným šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábií, které se střetávají například v zástupné válce v Jemenu. Rezignace Harírího, která podle mnoha politologů byla vynucená Saúdy kvůli premiérově neschopnosti omezit radikály z Hizballáhu, posunula Libanon k novému konfliktu, kde by opět poměřovaly své síly zmíněné mocnosti.

Zatímco vnitropolitické pnutí se může podařit zmírnit, kola zášti a nepřátelství mezi velkými regionálními hráči zřejmě zůstanou v pohybu.