Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé s vízy ze sedmi muslimských zemí už smí do USA. Úřady odvolaly zákaz

Lidé s vízy ze sedmi muslimských zemí už smí do USA. Úřady odvolaly zákaz

Úřady Spojených států umožní na základě pátečního rozhodnutí federálního soudu v Seattlu vstup do země lidem s vízy, jejichž platnost dočasně zrušily kvůli dekretu prezidenta Donalda Trumpa. Oznámilo to dnes ministerstvo zahraničí. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ovšem zároveň uvedlo, že co nejdříve bude podána žádost o pozastavení platnosti soudního verdiktu.

"Odvolali jsme dočasné zrušení platnosti víz," informovalo ministerstvo zahraničí. "Jednotlivci s vízy, která nebyla fyzicky zrušena, mohou nyní (do USA) přicestovat, pokud jsou víza jinak platná," píše se dále v prohlášení americké diplomacie.

Víza americké úřady dočasně zrušily občanům sedmi převážně muslimských zemí, které zmiňoval Trumpův dekret podepsaný minulý týden. Jednalo se o Irán, Irák, Libyi, Somálsko, Súdán, Sýrii a Jemen. Podle páteční informace ministerstva zahraničí počet takto dočasně zrušených víz nepřekročil 60 tisíc.

Mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti dnes sdělila, že úřad se výroku soudu v Seattlu podřídí. Žádost o nouzové pozastavení platnosti tohoto verdiktu podle ní ale podá ministerstvo spravedlnosti, jakmile to bude možné.

Federální soud v americkém Seattlu v pátek dočasně zablokoval dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje občanům sedmi převážně muslimských zemí vstup do Spojených států. Opatření soudce Jamese Robarta má platnost na celém území USA a úřady už dnes na jeho základě odvolaly zrušení víz občanům dotyčných zemí. Trump na twitteru výrok soudce kritizoval. Označil ho za směšný a uvedl, že bude zrušen. Proti politice nového amerického prezidenta se dnes demonstrovalo mimo jiné v Británii, na Filipínách či v Indonésii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek