Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lindě, která utekla k Islámskému státu, hrozí trest smrti, potvrdil irácký premiér

Lindě, která utekla k Islámskému státu, hrozí trest smrti, potvrdil irácký premiér

Irácký premiér Hajdar Abádí v dnešním rozhovoru pro agenturu AP potvrdil, že 16leté Lindě, která utekla od rodičů v Německu a přidala se k Islámskému státu, opravdu hrozí trest smrti. Dívka i nadále zůstává v bagdádském vězení, soudy o jejím dalším osudu ještě nezačaly rozhodovat. 

"Náctiletí jsou podle určitých zákonů zodpovědní za své činy, zvlášť když se jedná o kriminalitu, která se týká zabíjení nevinných lidí," řekl k případu Lindy Abádí. 

Linda odjela do Iráku na vlastní pěst v pouhých 15 letech. Utekla z městečka Pulsnitz nedaleko Drážďan, kde žila s matkou a nevlastním otcem. V červenci ji pak našli iráčtí vojáci v tunelovém komplexu pod Mosulem. Podle irácké armády se z ní po příjezdu stala obávaná odstřelovačka Islámského státu, která má na svědomí mnoho lidských životů.

360p
Vojáci oslavují zadržení 16leté Němky Lindy Wenzel

Linda později řekla novinářům, že by se ráda vrátila do Německa, závažnost situaci si zřejmě stále neuvědomuje. „Jediné, co chci, je odejít,“ řekla mladá Němka v rozhovoru s iráckým novinářem Amirem Musavim, který zprostředkovala německá média NDR, WDR a Süddeutsche Zeitung. „Chci se dostat pryč od války, daleko od zbraní a hluku,“ svěřila se Linda, která se před rokem seznámila na internetu s radikálem z Islámského státu a odjela za ním do Iráku.

Jak irácký novinář řekl pro německou televizní stanici Deutsche Welle, Linda by v lepším případě za nelegální překročení hranice mohla v iráckém vězení strávit tři a půl roku. V nejhorším - pokud ji v Iráku usvědčí z terorismu - jí hrozí právě trest smrti, jak dnes potvrdil i premiér. 

Rok strávený po boku džihádistů by tak německou školačku mohl stát cenu nejvyšší, závažnost celé situace si ale zřejmě vůbec neuvědomuje. „Myslím, že stále smýšlí jako dítě…, které nerozumí tomu, co se stalo, a co by ji mohlo čekat,“ tvrdí Musavi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek