Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Londýňané berou do ruky nože a mačety. Útoků rychle přibývá, policie je bezradná

Londýňané berou do ruky nože a mačety. Útoků rychle přibývá, policie je bezradná

V Londýně se rozmáhá nový trend. Jeho obyvatelé chodí po městě ozbrojení. Nejčastěji si sebou berou nůž. Právě útoky nožem jsou přitom na vzestupu a stejná zbraň zabila také policistu při nedávném teroristickém útoku.

„Ani o tom nepřemýšlíte. Když opouštíte dům, sbalíte si peněženku, klíče, telefon a nůž,“ cituje list The New York Times devatenáctiletého Aliho. Jeho kamaráda před časem ubodali, když šel po ulici na jihu Londýna.

Se smrtí přítele však jeho ozbrojování přímo nesouvisí. Nůž začal nosit mnohem dříve, už když mu bylo čtrnáct. Není členem žádného gangu, jen se chtěl ve městě cítit bezpečně a usmyslel si, že zbraň může použít k obraně.

Lidí jako Ali v hlavním městě Velké Británie přibývá. Týká se to hlavně mladých. Ne všichni ale berou nůž se stejnými úmysly. Podle Metropolitní policie narostl počet útoků nožem o 24 procent a je na pětiletém maximu.

Dostupná zbraň nahrává i teroristům. V březnu ubodal útočník Chalíd Masúd policistu střežícího Westminsterský palác. Další útok zmařila londýnská police před týdnem. I v tomto případě měl zadržený muž batoh s noži.

Mezi Londýňany se navíc nerozšiřuje jen počet nožů, ale i jiných zbraní. Roste například množství mačet inspirovaných hororovými snímky. Ty jsou přitom, proti téměř nedostupným střelným zbraním, na internetu snadno k dostání. V přepočtu je lze koupit za méně než 250 korun.

„Je to široký a složitý společenský problém. Metropolitní policie může řešit už jen jeho následky,“ popisuje Steve O’Connell, předseda policejního a kriminálního výboru londýnského sněmu. „Musíme mladé přesvědčit, že nože nepotřebují.“

Potíž je, že spousta mladých lidí žije v lokalitách s vysokou mírou kriminality. Nůž v ruce jim před potenciálními útočníky dodá respekt a sníží šanci, že se stanou obětí přepadení.

Že může k útoku dojít i v bezpečnějších lokalitách ukazuje případ kamaráda Aliho z úvodu textu. Toho ubodali na relativně klidné ulici ve čtvrti, kam by měl v září nastoupit na základní školu princ George.

„Není zde mnoho gangů, spíše jsou to individuální spory, které jdou mnoho let zpátky do doby, kdy tady ti lidé vyrůstali,“ popisuje obyvatel čtvrti Jerry Conway.

Podle Vicky Foxcroftové, která předsedá parlamentní komisi pro kriminalitu mládeže, je problematická i role médií. Podle Foxcroftové často v honbě za senzací nereflektují společenský problém.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek