Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lotyšsko má na stole obří skandál: velká banka je podezřelá, že obcházela sankce vůči KLDR a prala peníze

Lotyšsko má na stole obří skandál: velká banka je podezřelá, že obcházela sankce vůči KLDR a prala peníze

Evropská centrální banka zastavila veškeré platby lotyšské banky ABLV Bank, třetí největší úvěrové instituce Lotyšska. Její situace se zhoršila poté, co ji Spojené státy obvinily z porušení sankcí uvalených na Severní Koreu a z praní špinavých peněz. Kvůli situaci se mimořádně sejde vláda, která bude řešit i osud guvernéra lotyšské centrální banky, kterého zadržela protikorupční policie.

„To znamená, že s platností od 19. února se dočasně, až do dalšího oznámení, zastavují všechny platby ABLV Bank,“ uvedla ECB. Opatření se týká provádění platebních příkazů a debetních transakcí na účtech zákazníků v jakékoli měně. ECB sdělila, že rozhodnutí bylo nezbytné, aby ABLV Bank získala čas a mohla podniknout kroky ke stabilizaci situace.

Americké ministerstvo financí minulý týden banku obvinilo, že svým klientům umožňuje obchodovat se Severní Koreou v rozporu se sankcemi OSN, které byly na zemi uvaleny v souvislosti s programem jaderných zbraní, a provádět nelegální aktivity v Ázerbájdžánu, Rusku a na Ukrajině. Ministerstvo navrhlo uvalit na banku sankce.

ABLV podle ministerstva institucionalizovala praní špinavých peněz jako pilíř bankovních obchodních praktik, když proti tomuto jevu nedokázala účinně bojovat. Management banky přitom prostřednictvím úplatků ovlivňoval lotyšské úředníky.

Lotyšská banka minulý týden uvedla, že po předběžném prozkoumání dokumentu amerického ministerstva se domnívá, že vychází ze zjevně neopodstatněných a zavádějících informací.

Dnes ABLV oznámila, že požádala o finanční pomoc lotyšskou centrální banku, což by jí mělo pomoci stabilizovat finanční situaci. Oplátkou za půjčku 480 milionů eur (12,16 miliardy Kč) se ABLV rozhodla zatížit hypotékou část svých cenných papírů. Uvedl to mluvčí banky v rozhovoru s lotyšskou agenturou LETA s tím, že koncem loňského roku měla banka likvidní aktiva v hodnotě 1,7 miliardy eur. Centrální banka ale sdělila, že ABLV poskytne pouze 97,5 milionu eur. Zbývá ještě vypracovat podrobnosti příslušné dohody. Banka ABLV zdůraznila, že nepotřebuje záchranu, má dostatek záruk a jen dočasně se jí nedostává likvidity. O půjčku původně žádala kvůli "technickým obtížím".

Jako třetí největší věřitel Lotyšska je ABLV pod dohledem ECB.

Zadržený guvernér

Kvůli problémům v bankovním sektoru se dnes večer sejde na mimořádném zasedání lotyšská vláda. Vedle problémů ABLV bude jednat také o guvernérovi centrální banky Ilmársovi Rimšévičsovi, kterého zadržela lotyšská protikorupční policie. Předseda vlády Máris Kučinskis ho dnes vyzval k odstoupení.

Rimšévičs byl o víkendu zadržen kvůli podezření, že požádal o úplatek nejméně 100.000 eur (2,5 milionu Kč).

„Neumím si představit, že guvernér lotyšské centrální banky zadržený kvůli tak závažnému obvinění by mohl pracovat. Takže v jeho případě, samozřejmě, se domnívám, že by měl sám (rezignovat),“ řekl Kučinskis lotyšské televizi. Již o víkendu vyzvala Rimšévičse k odstoupení i ministryně financí Dana Reiznieceová-Ozolová.

Právník Rimšévičse tvrdí, že zadržení je nezákonné. K předmětu vyšetřování se odmítl vyjádřit. Rimšévičs by měl být podle něj propuštěn na kauci 100.000 eur, kterou již zaplatil jeho „dobrý přítel“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek