Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Má prověřit vztahy Trumpových poradců s Rusy. Komisi ale chybí peníze i právníci

Má prověřit vztahy Trumpových poradců s Rusy. Komisi ale chybí peníze i právníci

Americký sněmovní výbor pro kontrolu tajných služeb, který vyšetřuje údajné propojení týmu prezidenta Donalda Trumpa s ruskými agenty, řeší závažný problém. Dlouhodobě trpí nedostatkem peněz. Spolehnout se přitom nemůže ani na senátní protějšek. Ten do vyšetřování nemůže zasahovat, aby se předešlo duplicitě.

S informací přišel americký web Daily Beast. O navýšení prostředků podle něj žádal republikánský předseda výboru Devin Nunes i jeho demokratický kolega Adam Schiff.

„Upřímně řečeno, ty peníze bychom potřebovali bez ohledu na toto vyšetřování. Když uvážíme velikost agentur, na které dohlížíme a úroveň našich zaměstnanců, je to velmi ubohé srovnání,“ komentoval na tiskové konferenci Schiff.

Výbor dostává nejméně peněž ze všech sněmovních institucí zaměřených na národní bezpečnost. Jeho rozpočet byl v mezi lety 2015 a 2016 pouze 9,6 milionu dolarů (asi 240 milionů korun). Výbor pro zahraniční vztahy přitom pracuje s 14,9 miliony (asi 375 milionů korun).

„Dlouhodobě je podfinancovaný a nyní ještě dostane takto obtížné vyšetřování,“ kritizoval nedostatek peněz výboru demokrat Mike Quigley. Problémem je i nedostatek právníků, které má k dispozici.

Uvnitř výboru navíc dochází k neshodám. Schiff na tiskové konferenci vyjádřil přání, aby spolu s předsedou příště vystupovali před novináři společně. Dosud tomu tak totiž není. Předseda výboru Nunes dokonce popíral informace médií o propojení Trumpových poradců s Ruskem, ačkoli komise zatím nemá v rukou žádné dokumenty ani nevyslechla svědky.

„Pokud má být toto vyšetřování důkladné, objektivní a mít přidanou hodnotu, musí proběhnout za spolupráce obou stran,“ pravil Schiff.

Zatímco americký výbor řeší finanční problémy a rozpory, Rusové mají obavy, že vůči nim Spojené státy chystají finanční blokádu. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Ryabkova k ní má sloužit zákon, který zabrání prezidentu Trumpovi uvolnit protiruské sankce.

„Pošlapávají naději na zlepšení vztahů,“ citoval Ryabkova server The Moscow Times. Ačkoli návrh zákona zatím ještě neprošel, náměstek tvrdí, že současné protiruské nálady na Kapitolu mu nahrávají.

Ryabkov prohlásil, že nechce zbytečně dramatizovat, ale hodlá sledovat všechny signály, které z Washingtonu budou přicházet.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek