Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron a jeho o 24 let starší žena. Zvládne roli první dámy líp než Trumpova Melania?

Macron a jeho o 24 let starší žena. Zvládne roli první dámy líp než Trumpova Melania?

Emmanuel Macron se v neděli stal novým francouzským prezidentem. Zatímco on je v devětatřiceti letech nejmladší hlavou státu v historii své země, jeho manželka Brigitte naopak poutá pozornost tím, že je o 24 let starší. Takový věkový rozdíl není ve světové politice ojedinělý; ostatně čtyřiadvacet let od sebe dělí i amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželku Melanii, i tak se ale hovoří o tom, že Brigitte bude „neortodoxní“ první dámou. Na rozdíl od značně pasivní a v pozadí se držící Melanie hraje Brigitte v kariéře svého muže klíčovou roli a chystá se být hodně vidět i v Elysejském paláci. 

Čtyřiašedesátiletá bývalá profesorka na gymnáziu si Francouze získala ještě předtím, než její manžel dobyl Elysejský palác. Je považována za velmi inteligentní a šarmantní ženu, která je pro Emmanuela Macrona důležitá nejenom v osobním životě. Prezidentovi blízcí hovoří o tom, že role Brigitte byla pro Macronův raketový vzestup na politickém kolbišti naprosto klíčová.

Hodně byla vidět už v době, kdy se bývalý investiční bankéř Macron stal ministrem hospodářství ve vládě Françoise Hollandea. Brigitte se účastnila zasedání jeho kabinetu, a když se Emmanuel loni v srpnu rozhodl kandidovat na prezidenta, opustila svoji práci, aby mu v uskutečnění jeho snu pomohla. „Emmanuel Macron by bez ní nikdy nevyplul na tuto dobrodružnou cestu,“ uvedl Macronův spolupracovník Marco Ferracci pro Bloomberg. „Její přítomnost je pro něj základní nutností.“

Brigitte se silně angažovala v hnutí Vpřed! (En Marche!), které Macron založil kvůli prezidentské kandidatuře, měla lví podíl na choreografii jeho kampaně a připravovala ho na zásadní projevy. „Když chceš něco říci Emmanuelovi, předej to přes Brigitte,“ vystihl roli Brigitte pro týdeník L´Express senátor Françoise Patriat.

Ač byl Macron zprvu považován za outsidera prezidentských voleb, společně s Brigitte se jim v neděli povedlo dojít až do Elysejského paláce. Před novým francouzským prezidentem stojí řada těžkých výzev, při jejichž zdolávání se bude jistě moci opřít – tak jako doposud – o svoji manželku. „Jsem součástí všeho, co se kolem něj děje, už dvacet let,“ řekla Brigitte novinářům vloni v říjnu během zasedání ve Štrasburku. „Vždycky vás překvapuje, když se manželky objevují po boku svých protějšků. Ale tohle je místo, kam patříme,“ dodala.

Sám Macron už oznámil, že chce dát své manželce nějaký oficiální status, který sice nebude placený, ale protože ještě žádný jeho předchůdce neupravil takovým způsobem roli první dámy, jedná se o historický milník, který ještě více podtrhne důležitost Brigitte pro Emmanuela a v tuto chvíli i pro celou Francii.  

Konkrétní obrysy Brigittiny funkce ještě nejsou známy, spekuluje se však o tom, že coby zkušená profesorka dostane na starost školství. „Chce soustředit na reformu školství a práci s autistickými a postiženými dětmi, mimo politické linie,“ uvedla britskému The Sunday Times Candice Nedelec, která je spoluautorkou autobiografie prezidentského páru.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek