Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macronova revoluce: do parlamentu chce dostat politické „zelenáče“

Macronova revoluce: do parlamentu chce dostat politické „zelenáče“

Více než polovinu parlamentní kandidátky hnutí nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona přejmenovaného na Republika v pohybu (La République en marche) tvoří političtí nováčci bez zkušeností. Nový francouzský prezident chce mít i nový parlament. A to v zemi, kde politické elity zůstávaly tradičně po desetiletí beze změn, píše agentura AP.

Na předběžném seznamu uveřejněném ve čtvrtek tak najdeme stíhací pilotku, učitele, farmáře, sportovce, nebo lidi bez práce. O zapsání na kandidátku do 577členného Národního shromáždění se ucházelo více než 19 000 lidí, místo má jisté zatím 428 z nich.

„Naši kandidáti jsou znamením, že se do srdce politického života natrvalo vracejí občané,“ uvedl stranický tajemník Richard Ferrand. Za Republiku v pohybu kandiduje i elitní policista Jean-Michel Fauvergue, šéf týmu, jenž zničil islamistickou buňku, která provedla pařížské teroristické útoky v listopadu 2013. Nebo Claire Tassaditová Houdová, jejíž sestra byla jednou ze 130 obětí.

Zájemci se hlásili na webu a měli dodat životopis spolu s motivačním dopisem. Průměrný věk vybraných je 46 let, v končícím Národním shromáždění to bylo 60 let. Polovinu tvoří ženy a jen pět procent kandidátů už bylo členy parlamentu, všichni za socialistickou stranu.

Na kandidátku se nedostal bývalý premiér Manuel Valls. Hnutí ale proti němu nepostaví v okrsku, kde se bude ucházet o zvolení, žádného protikandidáta. Podobně bude postupovat ještě v asi desítce dalších případů.

Konečná kandidátka hnutí Republika v pohybu bude podána 19. května.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek