Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macronovo tažení na východ. Francouzský prezident chce v Salcburku hledat nové spojence

Macronovo tažení na východ. Francouzský prezident  chce v Salcburku hledat nové spojence

Francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví s manželkou Brigitte ve středu Salcburk. Po setkání s rakouským kancléřem Christianem Kernem má na programu schůzku s premiéry Česka a Slovenska Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Okolnosti jednání, po kterém si státníci vyslechnou i koncert v rámci salcburského hudebního festivalu s Marthou Argerichovou a Danielem Barenboimem, v neděli v obsáhlém materiálu vysvětlila rakouská agentura APA.

Kern a Macron chtějí v Salcburku hovořit především o reformě směrnice Evropské unie o vysílání pracovníků do zahraničí. Debata o této směrnici, na základě které mohou členské státy do jiných unijních zemí vysílat na časově omezenou dobu své pracovníky, byla jednou z důležitých součástí předvolební kampaně před francouzskými prezidentskými volbami. Příslušnou směrnici kritizovala jak kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, tak její krajně levicový soupeř Jean-Luc Mélenchon.

Také Macron slíbil v předvolebním kampani, že směrnici zpřísní. Proti tomu se staví především státy ve východní části Evropské unie, které se obávají diskriminace na jednotném unijním trhu.

Cílem cesty francouzského prezidenta je navázat kontakt se zeměmi, které v dosavadních rozhovorech ukázaly ochotu spolupracovat, zaznělo z Elysejského paláce. Boj proti sociálnímu a mzdovému dumpingu považuje za důležité téma Macron i Kern. Požadují stejnou odměnu za stejnou práci, ať už práci odvádí domácí či zahraniční zaměstnanec. Kromě Rakouska se na toto téma chystá francouzský prezident jednat také v Bulharsku a Rumunsku.

Macronovu cestu je podle agentury APA ale nutné pozorovat i v širším geopolitickém rámci. Prezident totiž oznámil, že chce během svého funkčního období navštívit všechny členské státy EU. Není náhodou, že už krátce po nástupu do funkce zamíří do východní Evropy. Členské země ve východní části EU totiž Francie v posledních letech zanedbávala, zatímco Německo jim věnovalo značnou pozornost, uvedla APA s odvoláním na prezidentovo okolí. „Cílem cesty je získat lepší přístup na východ,“ citoval deník Le Figaro Macronova spolupracovníka. „Emmanuel Macron hledá spojence v Evropě, neboť ne vše může nést na svých bedrech německo-francouzský tandem,“ řekl další člověk z Macronova okolí listu Le Point.

Také český premiér Bohuslav Sobotka nedávno oznámil, co od setkání očekává. V souvislosti s bojem proti mzdovému dumpingu chce rakouské a francouzské firmy vyzvat, aby svým zaměstnancům v Česku zvýšily platy.

Macron před časem vyslal na východ Evropy vzkaz, že „Evropa není supermarket, ale osudové společenství“. Podle agentury APA jeho slova ale nesměřovala do Prahy či Bratislavy, ale spíše do Varšavy a Budapešti. Krátce před salcburským setkáním se navíc slovenský premiér Fico distancoval od euroskeptických vlád Maďarska a Polska a přihlásil se k evropskému jádru, uvedla APA, podle které je Slovensko z visegrádských zemí (ČR, Maďarsko, Polsko, Slovensko) nejvíce nakloněné EU. A to i přes to, že v odmítání povinných kvót na přerozdělování migrantů se s ostatními členy visegrádské čtyřky shoduje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek