Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maďarsko jen pro Maďary? Přílišné mísení národností přináší jen problémy, tvrdí Orbán

Maďarsko jen pro Maďary? Přílišné mísení národností přináší jen problémy, tvrdí Orbán

Maďarsko si musí zachovat svou etnickou homogenitu, přílišné mísení národností totiž přináší jen problémy. V projevu na akci Maďarské komory průmyslu a obchodu to dnes uvedl premiér Viktor Orbán, který dlouhodobě brojí proti imigraci do své země.

Maďarské hospodářství je třeba ochránit před riziky, které v oblasti vytváření pracovních míst a daní představuje Evropská unie, uvedl také premiér. Zároveň se vyslovil proti snaze bojovat s nedostatkem sil na maďarském pracovním trhu povoláváním takzvaných gastarbeiterů, tedy zahraničních pracovníků.

Orbán zdůraznil, že by nechtěl zemi dostat do situace, kdy méně kvalifikované profese vykonávají pouze cizinci. V maďarském hotelu by měla uklízet maďarská uklízečka, uvedl.

Jestliže některá země zavede diskriminační opatření vůči Maďarům, odpoví Budapešť stejně, slíbil rovněž předseda vlády. Podle serveru hvg.hu měl zřejmě na mysli případná omezení spojená s odchodem Británie z Evropské unie nebo v Rakousku chystané snížení přídavků na děti vyplácené cizincům, jejichž potomci žijí v původní vlasti. Podle agentury APA by se takové opatření dotklo především pracovníků z Maďarska, Polska a Slovenska.

Premiér a předseda konzervativní strany Fidesz dlouhodobě vystupuje proti přistěhovalectví do Maďarska. Na jižní hranici země vybudovala jeho vláda plot, který má bránit migrantům ve vstupu do Maďarska. Od počátku tohoto roku dává Orbán navíc najevo, že letos se může opakovat mohutný příval uprchlíků a migrantů z roku 2015.

Kritici obviňují Orbána z šíření nacionalismu a xenofobie a z postupného odbourávání demokracie v zemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek