Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maďarsko se opět opevňuje proti uprchlíkům. Nový plot „zastaví jakoukoli vlnu“, tvrdí Orbán

Maďarsko se opět opevňuje proti uprchlíkům. Nový plot „zastaví jakoukoli vlnu“, tvrdí Orbán

Kvůli sporům Evropské unie s Tureckem v Maďarsku sílí obavy z další možné migrační vlny. Premiér Viktor Orbán se proto rozhodl uspíšit stavbu druhé řady plotu na maďarské hranici se Srbskem, která bude podle jeho slov hotová do konce května a bude schopna zastavit jakoukoli novou vlnu migrantů přicházejících z Turecka. Dnes to řekl v rozhovoru pro maďarský státní rozhlas.

 

První linii bariéry na své jižní hranici Maďarsko postavilo na podzim 2015 s cílem zastavit migrační vlnu, která se tehdy valila přes maďarské území do Evropské unie z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, i asijských zemí. Budování druhé linie začalo letos začátkem března a podle původních zpráv mělo být hotové už do konce dubna.

Orbán v souvislosti s obavami z možné nové migrační vlny v rozhovoru rovněž kritizoval politiku Evropské unie vůči Turecku. EU se podle něj dopouští chyby, když se výhradně spoléhá na Turecko, že zastaví migraci, a přitom ho kritizuje.

„Rozhodně to není chytrá politika, když vkládáme svou bezpečnost do rukou Turků, a zároveň je neustále otravujeme, útočíme na ně, kritizujeme je, že nejsou dostatečně demokratičtí... a vyvoláváme s nimi konflikty,“ uvedl předseda maďarské vlády.

EU se loni s Ankarou dohodla na tom, že Turecko zastaví migranty utíkající přes jeho území do Evropy výměnou za finanční pomoc a za příslib zrušení vízové povinnosti. Turecko se také zavázalo přijímat zpět osoby, které se do unie dostanou ilegálně.

Vztahy se však mezitím postupně podstatně zhoršily. Ankara si už od léta stěžuje, že Brusel nesplnil slib zrušení víz, zatímco z evropských metropolí zní na adresu Turecka kritika za rozsáhlé tvrdé represe namířené proti osobám podezřívaným ze spojení se zmařeným pokusem o puč. Napětí se ještě zvýšilo s kontroverzní snahou členů turecké vlády agitovat v některých unijních státech mezi Turky, kteří tam žijí, aby v dubnovém referendu hlasovali pro ústavní reformu posilující autoritářského prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.