Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maďarský ústav hrůzy. Personál mučil postižené, ředitel dostal padáka

Maďarský ústav hrůzy. Personál mučil postižené, ředitel dostal padáka

Ředitel maďarského ústavu péče pro postižené osoby Tophaz přišel o místo poté, co jedna z mezinárodních organizací sledujících respektování lidských práv upozornila na znepokojivou situaci v tomto zařízení. Podle agentury AP to dnes oznámily maďarské úřady.

Na četné příznaky špatného zacházení mezi 220 obyvateli uvedeného ústavu upozornilo ve středu centrum hájící zájmy mentálně postižených osob MDAC. Odborníci uvedli, že některá obvinění se až rovnala definici mučení uvedené v konvencích OSN.

Pracovníci MDAC například při návštěvě v Tophazu 18. dubna viděli osoby s více postiženími ležící v postelích se zábranami připomínajícími klece nebo pacienty s otevřenými neléčenými zraněními či vykazující známky podvýživy. Byli také svědky uplatňování fyzických omezení vůči obyvatelům ústavu zavřeným za dveřmi bez klik.

Státní úřad pro sociální záležitosti v souvislosti s tímto případem kromě odvolání ředitele sdělilo, že Tophaz bude v blízké budoucnosti uzavřen v rámci programu přemístění 2500 postižených osob z podobných velkých ústavů do menších zařízení, který má být završen do konce příštího roku.

„Co se dělo ve speciální ústavu Tophaz, je šokující a nepřípustné,“ uvedl podle AP státní úřad ve svém prohlášení. „Cílem vlády je zrušit velké ústavy a postižené a psychicky nemocné lidi přemístit do prostředí více připomínajícího rodiny,“ dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek