Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Makety, nebo skutečné zbraně? Experti žasnou nad arzenálem, který předvedla KLDR

Makety, nebo skutečné zbraně? Experti žasnou nad arzenálem, který předvedla KLDR

Severní Korea si nenechá ujít žádnou příležitost, aby dala najevo svou sílu a nejinak tomu bylo i při vojenské přehlídce při příležitosti sto pátých narozenin dědečka současného severokorejského vůdce Kim Čong-una. Experti očekávali, že se na největší státní svátek země bude chtít režim vytáhnout. Ale i oni byli překvapeni tím, co viděli, píše deník The Washington Post.


Začněme od konce. Na závěr armáda vezla dva tubusy se střelami. A nikdo nevěděl jaké střely se v nich schovávaly. Velikost by odpovídala balistickým střelám, které dokážou doletět  až do Spojených států. Nebo mohly být tubusy také prázdné. Podle odborníků se může jednat o rakety KN-O8. Druhé tubusy pak mohly vézt Topol-M, ruskou interkontinentální balistickou střelu.

Dále Sverní Korea ukázala rakety, které lze vypustit z ponorky a to N-11, které říkají v Severní Koreji Pukguksong-1.

Jednu z těchto střel už vypálila země směrem k japonskému pobřeží loni v srpnu a doletěla až do vzdušného prostoru Japonska. Kim nazval pokus velkým úspěchem a oznámil, že země se zařadila mezi světové mocnosti disponující nejen jadernou zbraní, ale také nosičem, který ji dokáže někam úspěšně vystřelit.

Odborníky překvapilo, že na vojenské přehlídce tyto střely viděli a vypadaly opravdu autenticky. „Vypadá to jako opravdová raketa,“ napsal Jeffrey Lewis, odborník na Asii a zbraně. „Mohli by složitě vyrobit perfektní kopii, ale pokud to zvládnete, je úplně stejně jednoduché sestrojit opravdovou,“ dodal.

Severní Korea poprvé také ukázala KN-15, balistickou raketu středního doletu, která je poháněna pevným palivem.

Tuto raketu tento měsíc KLDR vyzkoušela a vystřelila ji z východního pobřeží. Raketa letěla zhruba 60 kilometrů, což není daleko, přesto analytici vývoj považují za děsivý. Pevná paliva jsou velmi důležitá, protože střelu mohou odpálit mnohem rychleji a s menším vybavením než střely na tekutá paliva, takže je pro satelity Spojených států, Jižní Koreje či Japonska těžší je zaznamenat, “ říká Lewisova kolegyně Ellisa Hanhamová.

Dále je možné, že jednou z dalších raket byly KN-08, které vezly nosice obvykle používané na střely Musudan. Na přehlídce bylo k vidění ještě několik dalších střel. Všechny mají poměrně slušnou vzdálenost doletu a některé dokonce směrový stabilizátor, díky němuž je možné střely i po odpálení ovládat.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Na přehlídce bylo rovněž k vidění mnoho transportérů, které dokáže vyrobit Severní Korea sama a nemusí je kupovat od Číny. Podle odborníků vojenská přehlídka rozhodně splnila svůj účel a ukázala světu, že program vojenských raket je docela vyvinutý a KLDR je neradno podceňovat. 

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek