Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malajsie chce tajemství dynastie Kimů. Tělo Kim Čong-nama nevydá, dokud nedostane DNA příbuzných

Malajsie chce tajemství dynastie Kimů. Tělo Kim Čong-nama nevydá, dokud nedostane DNA příbuzných

Malajsie odmítá vydat tělo bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dokud Severní Korea neposkytne vzorky DNA jeho příbuzných. Informovaly o tom malajsijské úřady, které vyšetřují pondělní vraždu Kim Čong-nama na letišti v v Kuala Lumpuru. Pchjongjang už o tělo požádal, Malajsie ale podle svého vyjádření DNA potřebuje k formální identifikaci oběti.

Malajsijští lékaři se snaží osvětlit pondělní vraždu, kterou podle Soulu spáchaly agentky najaté Severní Koreou. Dnes odebrali další vzorky z těla mrtvého, aby určili toxickou látku použitou k vraždě.

Severokorejští diplomaté byli podle malajsijských zdrojů proti provedení pitvy. Teď úřady v Kuala Lumpuru trvají na tom, že tělo nebude vydáno, dokud nebudou všechny požadované testy dokončeny.

„Dosud nepřijel tělo identifikovat nikdo z příbuzných ani blízkých. Potřebujeme vzorek DNA nějakého člena rodiny, abychom určili mrtvého. Severní Korea poslala žádost o vydání, ale než vyhovíme, musíme tělo identifikovat,“ sdělil policejní velitel státu Selangor Abdal Samah Mat. Pod Selangor spadá kualalumpurské letiště.

Policie vyslechla dvě podezřelé ženy, z nichž jedna měla u sebe vietnamský pas a druhá indonéský, a dále také malajsijského přítele jedné z nich.

Na Kim Čong-nama v pondělí zaútočily dvě ženy, které mu v letištní hale zřejmě nastříkaly na obličej tekutinu. Kim Čong-nam se chystal odletět do Macaa, kde žil. Zemřel při převozu do nemocnice.

Severní Korea k vraždě nevydala žádné prohlášení, ve čtvrtek pořádala bez jakékoli zmínky o Kimově smrti oslavy narození Kim Čong-ila, což je otec obou bratrů Kimů.

Kim Čong-nam byl bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002. Matkou Kim Čong-una byla bývalá tanečnice Ko Jong-hui, čtvrtá partnerka Kim Čong-ila, která zemřela v roce 2004.

Kim Čong-nam, který měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče, byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Veřejně také kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek