Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Maloobchodníci v USA bankrotují jako na běžícím pásu. Desítky tisíc lidí jsou bez práce

Maloobchodníci v USA bankrotují jako na běžícím pásu. Desítky tisíc lidí jsou bez práce

Maloobchodní prodejci za velkou louží zažívají pořádně krušný rok. Podle nově zveřejněných údajů totiž již devět tamních retailových obchodníků zažádalo o bankrot. To je stejné množství, jako za celý loňský rok.

Deník Business Insider uvedl, že počet bankrotů se nyní rychle blíží úrovním, které byly běžné během let ekonomické krize. „Letošní rok bude rok bankrotů. Maloobchodníkům dochází hotovost a domino se začíná bortit,“ říká Insider Corali Lopez-Castro, právnička specializující se na problematiku bankrotů. V roce 2008, tedy v období ekonomické krize, zbankrotovalo v USA dvacet maloobchodníků. Pokud by současné tempo úpadků pokračovalo, dosáhly by USA této úrovně již v září.

Zatím v USA zbankrotovaly řetězce Payless ShoeSource, hhgregg, The Limited, RadioShack, BCBG, Wet Seal, Gormans, Eastern Outfitters a Gander Mountain. Stovky dalších maloobchodníků ovšem zavírají stovky svých obchodů a propouštějí tisíce lidí.

Podle posledních zpráv přišlo v posledních dvou měsících o práci na šedesát tisíc lidí, což je nejstrmější pokles za posledních šest let. Analytici tvrdí, že ani to není konec – další propouštění je na pořadu dne. Očekává se, že v USA zanikne v příštích měsících až 3 500 obchodů. „Jde tu především o důsledek internetových nákupů a změn v nákupních zvyklostech spotřebitelů," zdůvodňuje problémy retailerů Michael Niemira z poradenské společnosti The Retail Economist.

Podle nedávné studie poklesl mezi roky 2010 a 2013 počet návštěvníků kamenných prodejen maloobchodních prodejců o 50 procent, Američané se totiž naučili nakupovat více online. Lidé rovněž přehodnotili, kam plynou jejich výdaje – v poslední době více utrácejí za jídlo v restauracích, cestování, zážitky a nové technologické vymoženosti než za tradiční oblečení a doplňky.

Podíl maloobchodního sektoru na celkovém počtu pracovních míst ve Spojených státech se snížil na aktuálních 10,9 procenta z 11,6 procenta v roce 2000.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek