Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Máme vám dát prášek?“ Obviňování Rusů z hackerských útoků je podle Putina hysterie

„Máme vám dát prášek?“ Obviňování Rusů z hackerských útoků je podle Putina hysterie

Ruský prezident Vladimir Putin už má dost obviňování jeho země z hackerských útoků během amerických prezidentských voleb. Na ekonomickém fóru v Petrohradě všechna nařčení označil za „zbytečná a škodlivá“ pro mezinárodní vztahy. Výhra Donalda Trumpa je podle něj výsledkem úspěšné volební strategie, hackerské útoky s tím proto nemají co dělat. Neustálé obviňování od demokratů dokonce přirovnal k antisemitismu. 

„Problém není tady, problém je v americké politice. Trumpův tým byl během volební kampaně efektivnější,“ prohlásil Putin v Petrohradě. „Upřímně jsem si někdy sám říkal, že ten chlap zachází daleko, ale ukázalo se, že měl pravdu: našel přístup k těm skupinám obyvatel a voličů, se kterými počítal, a oni přišli a volili ho,“ dodal podle deníku The Guardian ruský prezident.

Tým kandidátky demokratů Hillary Clintonové podle něj obviňoval Rusy, místo aby hledal chyby ve vlastních řadách. „Je jednodušší říct, že 'my neneseme vinu, Rusové jsou na vině'. Připomíná mi to antisemitismus: Židé jsou vinni za všechno.“

Tvrzení, že se Moskva snažila prostřednictvím hackerských útoků ovlivnit americké prezidentské volby, označil za „zbytečná a škodlivá“. Tento „pokus řešit vnitřní politické problémy pomocí nástrojů zahraniční politiky“ prý poškozuje mezinárodní vztahy.

Americké zpravodajské služby obviňují ruské špiony z hackerských útoků na širokou škálu amerických agentur a institucí, které se měly odehrát během předvolební kampaně. Dvě ruské zpravodajské služby KGB a FSB podle nich stojí také za nabouráním se do emailů demokratické strany, jejichž obsah pak údajně zveřejnily na serveru WikiLeaks. Kdo informace dostal na veřejnost, ale podle Putina není důležité. Záleží prý spíš na jejich podstatě.

Když se ho novináři zeptali na potvrzená setkání ruských představitelů s členy Trumpova týmu, která proběhla v době kampaně, Putin odpověděl, že si jen vyměňovali „obecná slova o budování vztahů“ a obviňování z uzavření tajné dohody označil za „hysterii“, se kterou novináři podle něj nemohou přestat. „Máme vám dát nějakou pilulku? Máte někdo prášek?,“ vtipkoval Putin na účet novinářky z NBC News, čímž rozesmál i indického premiéra Nárendru Módího, který seděl vedle něj.

Putin během zasedání ekonomického fóra v Petrohradě také odsoudil rozhodnutí Trumpa odstoupit z pařížské klimatické dohody. „My zde jaksi nemáme pocit, že teplota skutečně stoupá, ale měli bychom být prezidentu Trumpovi vděční. V Moskvě dnes byl sníh, tady je deštivo a chladno – teď můžeme za tohle všechno vinit jeho a americký imperialismus,“ přidal Putin další z řady vtipů.

Humor mu však došel, když došlo na Trumpův požadavek, aby členské státy NATO začaly plnit závazek dávat na obranu dvě procenta HDP. „Pokud neplánují někoho napadnout, proč pak zvyšovat výdaje? To nás samozřejmě znepokojuje,“ dodal Putin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek