Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Manchester není jediný. Připomeňte si předchozí teroristické útoky v Británii

Manchester není jediný. Připomeňte si předchozí teroristické útoky v Británii

Při teroristickém útoku na koncertu v Manchesteru zemřelo nejméně 22 lidí. Dalších 59 je zraněných. Za incidentem stojí podle policie pravděpodobně sebevražedný atentátník, který se na místě odpálil. Jde o nejhorší teroristický útok na britské půdě od července 2005, kdy islamisti vraždili v metru a autobuse a zabili 52 lidí. Tady je přehled dalších tragédií. 

Londýnské útoky, 7. červenec 2005 

Čtyři koordinované bombové útoky v londýnské veřejné dopravě (tři bomby vybuchly v metru, čtvrtá v autobuse) během ranní špičky si vyžádaly 52 mrtvých (zahynuli také čtyři útočníci) a na 700 zraněných; motivací atentátníků byla účast Británie ve válce s Irákem.

Teror v Manchesteru, 22. května 2017

Exploze v multifunkční hale v anglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grandeová, si vyžádala nejméně 22 mrtvých a několik desítek zraněných; policie výbuch vyšetřuje jako "teroristický incident".

Útok u Westminsteru, 22. brezna 2017

Pět lidí bylo zabito při teroristickém útoku v Londýně; útočník nejprve najel automobilem do chodců na Westminsterském mostě, kde smrtelně zranil čtyři lidi, a následně odjel k nedalekému parlamentu, kde ubodal policistu; pachatele, britského konvertitu k islámu s násilnou minulostí, poté zastřelili policisté.

720p 480p 360p 240p
Teroristický útok v Londýně

Pokus o atentát v Glasgow, 30. června 2007

Neúspěšný teroristický útok na letišti v Glasgow pomocí zeleného vozu Jeep Cherokee, kterým pachatelé projeli skrz skleněný hlavní vchod do areálu letiště; dva pachatelé byli popáleni, jeden později zemřel v nemocnici v Paisley, druhý byl v roce 2008 odsouzen na doživotí.

Vražda vojáka v Londýně, 22. května 2013

Britský voják Lee Rigbyho byl ubodán na ulici v Londýně; dva útočníci, Michael Adebolajo a Michael Adebowale, kteří pocházeli z Nigérie a byli křesťanskými konvertity k islámu, byli shledáni vinnými z vraždy a v únoru 2014 odsouzeni na doživotí; jeden z útočníků při útoku údajně volal, že chce pomstít "všechny muslimy zabité britskými vojáky".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek