Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Manson, Kajínek a další. Proč se z odsouzených vrahů stávají idoly žen?

Manson, Kajínek a další. Proč se z odsouzených vrahů stávají idoly žen?

Smrt sériového vraha Charlese Mansona oživila debaty o popularitě odsouzených násilníků. Často nemají nouzi o obdivovatelky. Například Manson byl i zasnoubený. Podle psychologů může v takových případech hrát roli nejen touha po slávě.

Charles Manson byl u žen žádoucí postavou. Před třemi lety se zasnoubil s jednou z dívek, která bojovala za jeho propuštění. Afton Eleine Burtonová nakonec neuspěla. Po bulvárních spekulacích o motivech její přízně svatba padla.

Kromě Mansona, jenž v neděli zemřel, mají podobné zážitky i další zabijáci. Ted Bundy má na svědomí životy 30 žen. Přesto před popravou v roce 1989 dostával tuny dopisů. Jednu z obdivovatelek si následně vzal.

Fanynky psaly do vězení také Richardu Ramirezovi, jenž si odpykával trest za třináct vražd, pět pokusů o ní a jedenáct sexuálních útoků. Na nezájem žen si nemohl stěžovat ani nejslavnější český odsouzenec Jiří Kajínek, který letos na jaře dostal od prezidenta Miloše Zemana milost.

Sexuální porucha? Spíše výjimka

Jedním z motivů, které ženy do náruče násilníků ženou, je podle expertů tzv. hybristofilie, neboli sexuální porucha, která způsobuje, že člověka přitahují partneři odsouzení za násilné činy jako znásilnění, mučení či vraždu.

„Ale je tu i spousta jiných motivů. Některé ženy prahnou po slávě a hledají někoho, kdo je k ní dovede. Nebo věří, že mohou zkrotit ‚divou zvěř‘. Sexuální úchylky nejsou příliš typické,“ cituje web Huffington Post profesorku psychologie na DeSales University Katherine Ramslandovou.

Vliv hraje i prostředí, ve kterém člověk vyrůstá. V některých ženách může násilník a zločinec paradoxně vyvolávat pocit bezpečí.

„Ženy, které jsem zpovídala do mé knihy, zažily bez výjimky násilnické vztahy,“ popisuje Sheila Isenbergová, která o problému napsala knihu. Násilnický mohl být někdo z rodičů nebo třeba první přítel či manžel.

Vězeň jako ideální partner

Jiné dívky zase láká pohodlnost takového vztahu. Ramslandová upozorňuje, že muž zavřený ve vězení je pro ně do jisté míry ideálním partnerem. Neustále mají přehled o tom, kde je. Navíc s ním nemusí zvládat každodenní záležitosti typické pro většinu vztahů. Dlouho si tak udrží svůj ideál bez toho, aniž by musely „vařit nebo uklízet“.

Podle torontského psychologa Orena Amitaye může ženy hnát do náruče vrahů ještě jedna věc. „Většina z těchto žen věří, že jsou jediné, které mohou nalézt skutečnou osobu pod obrazem monstra. Pouze ony mohou dát svému partnerovi lásku a podporu, kterou si zaslouží, odhalit tak jeho pravé já a dokázat, že je nevinný,“ dodává Amitay.

Navzdory škále variant je stále velice časté, že ženy vrahů láká hlavně popularita, kterou spojení s odsouzenou celebritou přináší. Svoji roli hrají dál, i když partner zemře nebo se dvojice rozejde. Třeba jako Burtonová, která chtěla Mansona navštívit několikrát během jeho pobytu v nemocnici.