Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Marine Le Penová: Musíme mít právo opustit euro

Marine Le Penová: Musíme mít právo opustit euro

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová prohlásila, že každá země musí mít možnost opustit euro, pokud si to bude přát. "Neříkám, že každá země musí opustit euro, ale musíme mít tuto možnost, pokud si to daná země přeje," řekla na konferenci evropské krajní pravice v Koblenzi.

Le Penová na konferenci předpověděla, že odchod Británie z Evropské unie bude mít na společenství "dominový efekt". Před více než dvěma týdny rovněž prohlásila, že Francie i další země eurozóny by měly opustit euro jako jednotnou měnu a vrátit se k dřívějšímu systému "společné evropské měny", která by existovala vedle měn národních. Le Penová coby předsedkyně Národní fronty tak navrhla návrat k systému ECU, tedy Evropské měnové jednotky.

ECU byla zúčtovací měna vytvořená na základě měnového koše, v EU a předešlé struktuře Evropských společenství fungovala od konce 70. do konce 90. let, kdy byla nahrazena eurem.

Le Penová, která jde jako jeden z předních kandidátů do letošních prezidentských voleb ve Francii, rovněž ve svém projevu na konferenci označila nového amerického prezidenta Donalda Trumpa za "neoliberála". "Prožíváme konec jednoho světa a zrození jiného. Zažíváme návrat národních států," zdůraznila.

Podle průzkumů by se měla Le Penová probojovat do druhého kola francouzských prezidentských voleb. Tam by ale měla prohrát s kandidátem hlavního proudu, nejspíše konzervativcem Françoisem Fillonem. Le Penová prosazuje odchod Francie z eurozóny jako jediný z hlavních kandidátů.

Šéfka francouzských nacionalistů je v Koblenzi na konferenci Svoboda pro Evropu, které se účastní také předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová nebo předseda nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders. Očekávají se demonstrace odpůrců krajní pravice, v pohotovosti je tisícovka policistů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek