Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masakr za zády Su Ťij má už víc než 1000 obětí. Umírají hlavně muslimští Rohingové

Masakr za zády Su Ťij má už víc než 1000 obětí. Umírají hlavně muslimští Rohingové

Násilnosti v Arakanském státě na severovýchodě Barmy si podle zvláštní vyslankyně OSN zřejmě vyžádaly přes 1000 obětí, převážně z řad muslimských Rohingů. Informovala o tom dnes agentura AFP.

„Je možné, že bylo zabito už přes tisíc lidí," uvedla zvláštní vyslankyně OSN pro Barmu I Jang-i. Její odhad je přitom více než dvakrát vyšší než čísla, jež předkládá barmská vláda. "Do konfliktu jsou sice zapojeny dvě strany, ale oběti pocházejí hlavně z populace Rohingů," dodala zvláštní vyslankyně OSN.

Nová vlna násilí se v Arakanském státě rozpoutala 25. srpna, kdy povstalci z řad Rohingů zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť. Kvůli následným operacím vládních bezpečnostních složek ze země podle OSN uteklo odhadem 164.000 osob, převážně Rohingů.

Barmská armáda uvádí, že během střetů zemřelo 430 osob, z toho 15 členů bezpečnostních sil.

Vyjádření barmské vůdkyně, nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, podle níž vláda brání všechny obyvatele barmského Arakanského státu "nejlepším možným způsobem", označila mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International za hanebné.

Muslimští Rohingové čelí v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek