Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masakru na americké škole šlo zabránit. FBI přiznala, že dostala varování o střelci

720p360p

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dnes přiznal, že v lednu dostal varování o tom, že se devatenáctiletý pachatel středeční floridské střelby Nikolas Cruz chystá spáchat krveprolití. Podle deníku the New York Times FBI kontaktoval člověk z jeho blízkého okolí, který uvedl, že Cruz vlastní zbraň a touží zabíjet.  

FBI v dnes zveřejněném prohlášení uvádí, že dostala informaci, že Cruz „touží po zabíjení lidí, chová se nevyzpytatelně a na sociálních sítích zveřejňuje znepokojivé příspěvky“. Autor varovní také agenty upozornil, že by se Cruz mohl rozhodnout vzít zbraň a jít si „vyřizovat“ účty do školy. 

FBI sice tip přijala, dál se jím ale nezabývala. Podle stanoveného postupu měla informaci poslat do pobočky v Miami, což neudělala. To se však ukázalo jako fatální chyba.

Jak navíc už dříve napsal americký zpravodajský server BuzzFeed, FBI upozornil na Cruze před několika měsíci i vlogger Ben Bennight. V září poslal FBI e-mail, v němž úřad varoval, že Cruz na Youtube vyhrožuje střelbou na škole. „Budu profesionálním školním střelcem,“ napsal autor příspěvku, který použil uživatelské jméno Nikolas Cruz, což je i skutečné jméno muže zadrženého policií po středečním masakru. FBI sice na hlášení zareagovala, ale následně se už Bennightovi neozvala.

Cruz ve středu na střední škole v americkém městě Parkland, z níž byl před rokem z kázeňských důvodů vyloučen, zastřelil 17 lidí. Podle CNN bylo zraněno 15 osob a stav několika z nich je označován za kritický. Masakr patří mezi deset netragičtějších případů střelby na školách ve světě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek