Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová je obětí vlastního rozhodnutí. Dopoledne řekne, zda odstoupí

Mayová je obětí vlastního rozhodnutí. Dopoledne řekne, zda odstoupí

Britská premiérka Theresa Mayová hodlá v 11:00 hodin SELČ pronést projev k výsledkům parlamentních voleb. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na londýnskou rozhlasovou stanici LBC. Šéfka kabinetu, která po volebním neúspěchu konzervativců čelí výzvám k demisi, zatím své budoucí plány neoznámila. Řekla jen, že její strana se pokusí zajistit zemi stabilitu, kterou potřebuje.

Výsledky, podle nichž konzervativci oproti jejich očekávání ztratili parlamentní většinu, sledovala premiérka s napjatým výrazem. Mnozí jsou podle agentury AP přesvědčeni, že její politický osud je zpečetěn. Hlavy budou podle analytiků zřejmě padat i ve vedení Skotské národní strany, která ztratila zhruba 20 ze svých dosavadních 54 mandátů.

K odchodu Mayovou vyzval vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Měla by podle něj "odejít a uvolnit místo pro vládu, která bude skutečným zástupcem všech lidí této země".

Podle politologa Stevena Fieldinga z Nottinghamské univerzity autorita Mayové nebývalým způsobem klesla. "Kdyby dostala většinu, o niž usilovala, stala by se politickým kolosem. Nedostala ji a její role je minimální. Je to premiérská zombie," řekl Fielding agentuře AP.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek