Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová těsně ustála velkou parlamentní bitvu. Menšinová vláda má důvěru

Mayová těsně ustála velkou parlamentní bitvu. Menšinová vláda má důvěru

Britský parlament vyslovil důvěru vládě premiérky Theresy Mayové. Schválil vládní program na příští dva roky. Menšinový kabinet konzervativců, kteří nemají v Dolní sněmovně potřebnou většinu hlasů, podpořili po dohodě severoirští unionisté. Mayová tak získala důvěru poměrem hlasů 323 ku 309.

Mayová a její menšinová vláda dneškem ustály první klíčové hlasování po předčasných volbách, které sama premiérka vyvolala s cílem získat silnější pozici pro brexit a ve kterých nakonec do velké míry propadla. Slabé vítězství původně favorizovaných konzervativců zemi jen přidělalo problémy, Mayová ale dneškem unikla nejhoršímu a země by se mohla dočkat zklidnění vyhrocené povolební situace.

Kvůli hrozící rebelii mezi konzervativními poslanci byla premiérka nucena učinit ústupek a nechat projít labouristický návrh umožňující severoirským ženám bezplatný přístup k potratům, který dosud na rozdíl od Angličanek nemají.

Program menšinové vlády nedávno tradičně představila královna Alžběta II. před parlamentem. Do velké míry se podle očekávání točí kolem brexitu a souvisejících témat, jako jsou celní zákony, zahraniční obchod nebo práva cizinců. Víc o programu vlády, který bedlivě sleduje i zbytek Evropské unie, čtěte zde:

Ve vzájemných vztazích Bruselu s Londýnem je momentálně nejsledovanější téma budoucnost cizinců v z unijních zemí žijících v Británii. 

Mayová v pondělí prohlásila, že chce, aby s občany Evropské unie žijícími v Británii legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let bylo i po odchodu Británie z evropského bloku zacházeno jako s Brity. Měli by tedy mít stejná práva například pokud jde o lékařskou péči a školství.

Lidé z členských zemí EU, kteří nebudou k zatím nestanovenému datu splňovat podmínku pětiletého pobytu, by podle Mayové měli mít možnost zůstat pět let s dočasným povolením k pobytu a následně požádat o postavení "usazené osoby". Na britské plány se ale snáší kritika a zaznívá, že jsou velmi vágní.