Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mečiar si ze Slovenska udělal království: Zneužíval moc, aby chránil sebe a kamarády

Mečiar si ze Slovenska udělal království: Zneužíval moc, aby chránil sebe a kamarády

Vladimír Mečiar jako slovenský premiér opakovaně zneužil svoji moc. Rozhodl o tom nyní Ústavní soud. Ten posuzoval hlavně sporné amnestie, které Mečiar udílel v roce 1998, když dočasně převzal kompetence prezidenta. Osvobodil tehdy také pachatele únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče.

Slovenským soudům to trvalo 19 let, než rozhodly o sporném období na přelomu let 1998 a 1999, kdy země dočasně neměla prezidenta a jeho pravomoci převzal tehdejší premiér Vladimír Mečiar. Ten rozhodně nebyl jen „papírovým“ náhradníkem, ale začal plně využívat práva prezidenta na udílení amnestií. A dostalo se i na pachatele únosu syna bývalého prezidenta státu Michala Kováče.

Ústavní soud teď, jak upozornil slovenský Denník N, zveřejnil nález, kterým potvrdil zrušení sporných Mečiarových amnestií. V odůvodnění se píše, že bývalý trojnásobný premiér zneužil svoji moc a zpronevěřil se slibu, aby ochránil sám sebe a své podřízené. Na zrušení amnestií se už dříve usnesl Parlament. Rozhodnutí nyní posvětil i soud.

Únos Kováčova syna Michala se stal 31. srpna 1995. Skupina mužů ho odvlekla do rakouského Hainburgu, kde ho uviděl a nahlásil náhodný svědek. Michal Kováč mladší byl zbitý a opilý do bezvědomí. Zamýšleným důsledkem únosu mělo být prý předčasné odstoupení Kováče staršího z postu prezidenta.

Důvodem pokusu o odstranění nepohodlného prezidenta mohly být přetrvávající spory mezi Mečiarem a Kováčem. Prezident v březnu 1994 vystoupil v Parlamentu, kde přednesl zprávu o stavu republiky, ve které premiéra Mečiara kritizoval. Na základě tohoto vystoupení poslanci vyslovili vládě nedůvěru a Mečiar se svojí stranou HZDS musel do opozice. V předčasných volbách strana ale opět zvítězila a její členové tlačili tehdy na prezidenta Kováče, aby podal demisi. Kováč to ale neudělal. V srpnu 1995 pak následoval únos jeho syna.

Kováčovo volební období skončilo v březnu 1998. Protože se do skončení období nepodařilo zvolit nového prezidenta, převzal dočasně jeho pravomoci premiér Mečiar. Ten vyhlásil amnestii, která dopadla i na pachatele únosu prezidentova syna. Mečiar opakovaně odmítl v kauze únosu vypovídat.