Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Medvídek Pú jako symbol Západu. Čínská vláda začala ve velkém stahovat zahraniční dětské knížky

Medvídek Pú jako symbol Západu. Čínská vláda začala ve velkém stahovat zahraniční dětské knížky

V Číně roste bleskově střední třída, což otevírá obchodníkům z celého světa nové možnosti. Výjimkou není ani trh s dětskými knížkami. Jen loni tam publikovali 40 tisíc dětských knížek. Komunistická Čína ovšem bedlivě sleduje nepřátelské západní ideologii a dětské knížky se proto ocitly také v jejím hledáčku. Medvídek Pú nebo Prasátko Peppa totiž kazí Číňany západní ideologií. 

Čínští vydavatelé začali ve velkém stahovat z pultů dětské knížky ciziny, upozorňuje deník South China Morning Post.  Pohádky z Jižní Koreje a Japonska nemají téměř žádnou šanci, aby v Číně vyšly. Tituly z jiných zemí se do knihkupectví občas dostanou. Podle zdrojů z vládnoucí komunistické strany ale jejich prostřednictvím mezi obyvatelstvo proniká západní ideologie, kterou nelze tolerovat.

„Vláda se rozhodla uvalit omezit dovoz zahraničních knížek a chránit ty od čínských autorů,“ řekl. V pátek ohlásil online prodejce Alibaba, že zakáže prodej cizích titulů na Taobau, nejpopulárnějším čínském obchodním portálu, aby podle svých slov vytvořil bezpečné a spolehlivé prostředí, a zlepšil tak důvěru a spokojenost zákazníků.

Čína bojuje už léta s přílivem cizí kultury a tyto snahy zesílily s nástupem Si Ťin-pchinga v roce 2012. Ten slíbil, že bude propagovat takzvaný „Čínský sen“.  Prezident prohlásil, že univerzity jsou pevnosti komunistické strany a ministr školství varoval, že se nepřítel snaží infiltrovat srdce a mysl čínských kampusů.   

Zákaz na některé knihy byl vydavatelům předán ústně, hned po tomto rozhodnutí ovšem panují pohyby o tom, zda bude Peking úspěšný ve vymáhání tohoto nařízení ohledně dětských knih.

„Neumím si představit, že se toto omezení podaří zajistit, protože zavedení je velmi náročné a pro Číňany nemá žádné výhody,“ řekl Financial Times jčínský editor. V deseti nejprodávanějších titulech jsou knihy jako Harry Potter nebo Hádej jak moc tě mám rád od Sama McBratneyho, píše Guardian

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek