Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měl 16letý střelec z Grasse komplice? Francouzská policie zadržela další osobu

Měl 16letý střelec z Grasse komplice? Francouzská policie zadržela další osobu

Policisté, kteří vyšetřují včerejší střelbu na škole v jihofrancouzském městě Grasse, zadrželi v souvislosti s činem bratra blízkého přítele 16letého útočníka. Informovala o tom dnes agentura AFP. Francouzské úřady zároveň potvrdily, že šlo o „šílený čin labilního mladého člověka“, a ne o teroristický útok. Při střelbě bylo zraněno celkem 14 lidí včetně ředitele školy, který byl hlavním terčem mladého útočníka. 

Samotného střelce policisté zadrželi již krátce po činu, aniž by kladl odpor. Motivem jeho činu byly podle dosavadních informací špatné vztahy s ostatními žáky lycea i jeho ředitelem. Všechny osoby utrpěly během útoku lehká zranění. Ředitel a tři žáci zůstávají ale stále v nemocnici.

Podle zdroje AFP z okruhu vyšetřovatelů začal mladík po zadržení okamžitě vypovídat. Už ve čtvrtek bylo podle prokurátora Fabienna Atzoriho ale jasné, že čin neměl nic společného s terorismem. „Zjevně se jednalo o šílený čin labilního mladého člověka fascinovaného střelnými zbraněmi,“ ujistila také ministryně školství Najat Vallaudová-Belkacemová.

Na sítích facebook, twitter a youtube registrovaných na jméno podezřelého chlapce policie našla řadu fotografií a videí z masových zabíjení včetně masakru na střední škole Columbine v americkém Coloradu, kde dva studenti v roce 1999 zabili 13 lidí. V pokoji studenta našla policie také krátké střelné zbraně a cvičné granáty s nízkým obsahem výbušné látky.

Kvůli útoku přijala ve čtvrtek bezpečnostní opatření i řada dalších škol v okolí. Obyvatelé Grasse byli vyzváni, aby bez vážného důvodu nevycházeli z domu. Ve Francii stále platí výjimečný stav vyhlášený po teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015, které stály život 130 lidí.