Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měl terorista z Berlína komplice? Vyšetřovatelé si ani dva měsíce po útoku nejsou jistí

Měl terorista z Berlína komplice? Vyšetřovatelé si ani dva měsíce po útoku nejsou jistí

Zastřelením teroristy z berlínského vánočního trhu pro německé vyšetřovatele případ zdaleka neskončil. Kolem osoby Tunisana Anise Amriho je stále řada otazníků, uspokojivé odpovědi jsou zatím v nedohlednu.

V hledáčku policistů se v souvislosti s prosincovým teroristickým útokem ocitla mešita v berlínské čtvrti Moabit. Místo je kromě náboženských setkávání muslimských věřících známé jako centrum islámských radikálů. Anis Amri se u ní na záběrech policejních kamer objevil jen padesát minut před teroristickým útokem. Co v mešitě dělal a zda se tam s někým setkal, zůstává nejasné.

Vyšetřovatelé také stále neví, kdo byl mužem, kterému psal atentátník z kamionu. „Můj bratře, všechno je v pořádku… Teď jsem v autě. Rozuměl jsi mi? Modli se za mě, bratře, modli se za mě,“ tak zněla zpráva, kterou Amri odeslal v 19:41 spolu s fotografií z kabiny kamionu prostřednictvím chatu Telegram. Příjemce zprávy se dosud nepodařilo vypátrat a úřady se dohadují, zda měl Tunisan komplice nebo zda další osoby věděly, co chystá.

Německý deník Die Welt se dále zamýšlí nad tím, jakou roli sehrál v útoku rovněž Tunisan Bilel B. A., kterého Spolková republika vyhostila v únoru tohoto roku. Anis Amri se se svým krajanem sešel na večeři v restauraci den před útokem. Muž sice popřel, že by o plánovaném útoku věděl nebo do něj byl jakkoliv zapojen, vyšetřovatelé ale objevili v jeho mobilu fotky a videa z místa činu. Už v minulosti se o něj policejní složky zajímaly a figuroval na listině lidí podezřelých z náklonnosti k terorismu.

V roce 2015 byl Bilel B. A. spolu s dalšími dvěma Tunisany vyšetřován v souvislosti s plánováním bombového útoku. Jeden ze zbylých dvou mužů ve spisu má jméno Anis, jeho identitu ale zpráva detailněji neudává. Policie nakonec nenašla plány útoku a jeho přípravu podezřelými tak nepotvrdila.

Otázkou pak také je, zda spolu dostatečně komunikovali policisté a tajné služby. Jejich činnost je totiž v Německu kvůli zkušenostem z historie přísně oddělená. V případě Amriho pak je možné, že nedocházelo k dostatečnému předávání informací mezi oběma bezpečnostními složkami. Podle všeho byl atentátník známý oběma, nabízí se tedy další dotaz: Proč nebyl podezřelý muž nikým sledován?

O Amrim se od podzimu 2015 vědělo, že patří mezi radikální islamisty. Špeh uvnitř muslimské komunity s krycím jménem Murat policisty informoval, že chce Tunisan „tady“ (myšleno v Německu) „něco udělat.“ Chlubil se rovněž, že přes své kontakty v Neapoli dokáže sehnat kalašnikov. Policie jej zadržela, ale po krátké době propustila s vyjádřením, že je nepravděpodobné, že by se chystal spáchat nějaký útok. Na teroristu upozorňovaly rovněž marocké tajné služby. Přesto jej nakonec bezpečnostní složky podcenily a ztratil se jim z očí.

Tunisan rovněž z nějakého důvodu navštívil v létě 2016 Švýcarsko, jak odhalila rutinní hraniční kontrola dálkového autobusu. Celníci u něj našli dva falešné pasy a muže zadrželi. Rovněž telefon, který měl terorista u sebe na místě činu, pocházel ze Švýcarska, stejně jako zbraň kterou zastřelil polského řidiče kamionu. Vyšetřují také jeho napojení na další radikály z Libye, v telefonu měl totiž uložených několik libyjských čísel. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek