Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Melania i Ivanka chválily Saúdskou Arábii za pokrok v ženských právech. Kritici jim vyčítají naivitu

Melania i Ivanka chválily Saúdskou Arábii za pokrok v ženských právech. Kritici jim vyčítají naivitu

Amerického prezidenta Donalda Trumpa doprovázely na návštěvě Saúdské Arábie manželka Melanie i dcera Ivanka. Obě vzbudily pozdvižení hned po příletu, neboť si – jak je v této ultrakonzervativní islámské zemi zvykem – nezakryly vlasy. Momentů, o nichž se diskutuje, je však více. 

O víkendu bylo s velkou pompou ohlášeno, že Saúdská Arábie se Spojenými arabskými emiráty daruje asi 100 milionů dolarů (cca 2, 4 miliardy korun) na Fond pro ženské podnikatelky při Světové bance, který založila Ivanka Trumpová.

Snaha pomoci ženám se emancipovat je vnímána jako záslužná činnost. Ivanka se však dle listu the Washington Post při jednání o zmíněném fondu dopustila nevhodného či spíše naivního gesta, když vyzývala místní ženy k větší aktivitě, ačkoli striktní zákazy vynucované tamním ultrakonzervativním režimem znemožňují dívkám a ženám studovat, cestovat bez mužského doprovodu či řídit automobil.

Podle listu the Wall Street Journal je rovněž problematický samotný fond. Ten se teprve formuje, oficiálně bude představen na summitu G 20 v červenci. List upozorňuje, že ačkoliv Saúdská Arábie a Spojené Arabské emiráty přislíbily věnovat na jeho účet 100 milionů dolarů, není jasné, zda tak skutečně učiní. A Ivanka Trumpová to prý nemusí ani zjistit, protože nad fondem nemá kontrolu.

Podobně problematického gesta se vedle Ivanky dopustila i Melanie Trumpová, která na svém twitteru vyzdvihla otevření prvního ženského zákaznického centra americké nadnárodní společnosti General Electric (GE) v Saúdské Arábii. „Byl učiněn velký pokrok k posílení postavení žen,“ vyzdvihla Melanie na svém twitteru.

Na stejné sociální síti zhodnotili výrok první dámy USA jako přešlap, který ukazuje neznalost v otázce postavení žen v Saúdské Arábii. „Saúdská Arábie zachází s ženami jako s třetiřadými občany. Tohle nic nezmění,“ vzkazují uživatelé Twitteru manželce amerického prezidenta.  

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek