Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová odpověděla na Trumpovu drsnou kritiku. Evropa se podle ní o sebe musí postarat sama

Merkelová odpověděla na Trumpovu drsnou kritiku. Evropa se podle ní o sebe musí postarat sama

Německá kancléřka Angela Merkelová se vyjádřila k prohlášením budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Myslím, že Evropané mají osud ve svých rukou,“ řekla v pondělí při setkání s novozélandským premiérem v Berlíně. „Budu dál pracovat na tom, aby 27 členských států Evropské unie intenzivně spolupracovalo a zaměřilo se především na budoucnost.“

Merkelová v prohlášení jako příklady uvedla hospodářskou sílu, efektivní rozhodovací struktury, reakce na výzvy 21. století, jakými jsou třeba boj proti terorismu, zajištění vnějších hranic či zajištění vnitřní bezpečnosti a pracovních míst. „To jsou naše problémy,“ řekla.

Přestože Trump Merkelovou velmi ostře kritizoval především kvůli její otevřené migrační politice, kterou označil za katastrofální chybu, kancléřka byla v reakci zdrženlivá, napsal server Fokus.

Budoucí americký prezident vzbudil v některých kruzích rozhořčení, když označil NATO za zastaralé a brexit za „skvělou věc". „Moje stanovisko k transatlantické alianci je známé,“ řekla Merkelová. Kancléřka chce jednat s americkou vládou o další spolupráci, až Trump oficiálně nastoupí do úřadu.

Trumpovy výroky způsobily údiv a vzrušení, jak prohlásil Frank-Walter Steinmeier, německý ministr zahraničí. „Musíme vědět, co to pro americkou politiku znamená,“ řekl. Špičky NATO Trumpovy vyjádření bagatelizovaly. Podle nich příchod nové administrativy do Bílého domu alianci a její aktivity vůči Rusku neohrozí.

Němečtí politici se shodují, že hodlají počkat, co nová americká vláda přinese. Jako příklad uvádí německý ministr průmyslu Sigmar Gabriel cla na automobily, o kterých Trump mluvil. Pokud by totiž recipročně Německo zavedlo cla na dovoz aut, velmi by to poškodilo americký automobilový průmysl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek