Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová se nepřímo opřela do Trumpa. Kritizovala ho kvůli obchodu i klimatu

Merkelová se nepřímo opřela do Trumpa. Kritizovala ho kvůli obchodu i klimatu

Kdo věří, že problémy dnešního světa vyřeší izolacionismem a protekcionismem, ten se hluboce mýlí, řekla dnes v projevu k německým poslancům kancléřka Angela Merkelová. Narážela tak zřejmě na některé plány amerického prezidenta Donalda Trumpa. Poznamenala také, že Evropa je po odstoupení USA od pařížské dohody o klimatu odhodlanější než kdy dříve tento dokument naplnit.

„Boj proti klimatickým změnám, ohrožení mezinárodním terorismem, šance, které přináší globalizace a digitalizace, příčiny uprchlictví a migrace; žádná z těchto výzev se dnes nezastaví před hranicemi,“ prohlásila Merkelová, podle níž je výzvy současného světa možné zvládnout jen společně.

Kritika izolacionismu a protekcionismu ze strany německé kancléřky, kterou poslanci ocenili potleskem, mířila podle všeho na Trumpa, který opakovaně hovoří o tom, že by se USA měly zaměřit především na sebe. „Jsem přesvědčena, že protekcionismus není řešení, škodí všem zúčastněným,“ podotkla Merkelová.

Také její slova o klimatických změnách se pravděpodobně týkala amerického prezidenta. Pařížskou dohodu o klimatu je podle Merkelové třeba naplnit, protože „víme, že změny klimatu jsou jednou z největších výzev lidstva, (že jsou) existenciální výzvou pro všechny lidi na světě“. „Nemůžeme a nebudeme čekat na to, až se i ten poslední člověk na světě nechá přesvědčit vědeckými poznatky o změnách klimatu,“ prohlásila kancléřka.

Šéfka německé vlády očekává, že rozdílné názory na klimatické změny se projeví i na červencovém summitu skupiny předních světových ekonomik (G20) v Hamburku, přesto chce ale jednání o nich vést tak, aby naplnila cíle pařížské dohody. Od té podle Merkelové nevede cesta zpět a nedá se o ní znovu vyjednávat.

O možnosti dohodu vyjednat nově, mluvil nedávno právě Trump, který je známým skeptikem, pokud jde o klimatické změny. V minulosti dokonce uvedl, že si tento koncept vymyslela Čína, aby poškodila Spojené státy.

Dnešní slova Merkelové, která opakovaně volá po větší angažovanosti Evropy ve světě, do jisté míry navázala na kancléřčino květnové prohlášení, že už se Evropa nemůže plně spoléhat na ostatní a musí se více spoléhat na sebe.

Právě Evropu a Evropskou unii Merkelová označila v podstatě za příklad dobře fungující spolupráce. Vyjádřila přesvědčení, že EU je po rozhodnutí o brexitu jednotnější než dříve. Poznamenala také, že zbývajících 27 zemí je na vyjednávání o vystoupení Británie z unie výborně připraveno. Neměly by se ale soustředit jen na brexit, ale především na svou vlastní budoucnost, míní.

Merkelová dnes také zdůraznila význam německo-francouzské spolupráce a řekla, že souhlasí s plánem nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prohloubení eurozóny. Její rámec ale podle kancléřky musí vyvážit zodpovědnost a rizika, které ponesou jednotliví členové.