Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelová ztrácí půdu pod nohama. V průzkumech končí s CDU-CSU druhá za sociálními demokraty

Merkelová ztrácí půdu pod nohama. V průzkumech končí s CDU-CSU druhá za sociálními demokraty

Neděle 19. února 2017 se zapíše do novodobé německé stranické historie. Pokud by byly v tento den volby do Spolkového sněmu, získala by podle dnešního průzkumu agentury Emnid spoluvládní sociální demokracie (SPD) 33 procenta hlasů. Nejde o nijak světoborné číslo, přesto stojí za povšimnutí:  SPD se poprvé od podzimu 2006 dostala, byť zatím jen v této agentuře (podobných průzkumů se dělá několik) před křesťanské demokraty CDU a jejich sesterskou CSU (32 procenta). Angela Merkelová by se tak nestala kancléřkou.

Socialistům to nyní vychází také koaličně. Pokud by v tento den spojili síly s levicí Linke (8 procent) a Zelenými (7 procent), dostali by se na součet 48 procent. To by bylo opět o jeden procentní bod více, než kam by se teoreticky posunula CDU-CSU plus Alternativa pro Německo (AfD) a svobodní (FDP).

Pozorovatelé připisují tento posun „faktoru Schulz". Od doby, kdy ho SPD nominovala do čela své kampaně a udělala z něj přímého rivala kancléřky Angely Merkelové, boduje jak 61letý bývalý předseda Evropského parlamentu, tak jeho strana. Od 24. ledna, kdy šéf partaje Sigmar Gabriel oznámil, že lídrovství Schulzovi přenechá, přidala SPD dle Emnid o 12 procentních bodů.

Na jeho spanilou jízdu doplatila mezitím i protiimigračně laděná AfD, jež je poprvé za dlouhou dobu jednociferná (9 procent).

V minulých volbách do Bundestagu získala unie CDU-CSU 41,5 procenta  a Merkelová si osvojila třetí kancléřský mandát po sobě. Sociální demokraté zaostali s 25,7 procenta, což byl pořád lepší výsledek, než kterého docílil v roce 2009 s SPD nově zvolený prezident Frank-Walter Steinmeier (23 procenta). Letošní klání o křesla do dolní parlamentní komory se očekává v neděli 24. září. A místo původní selanky to vypadá na poměrně zajímavý souboj.