Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelové dochází dech, tvrdí šéf FDP. Ve funkci kancléřky prý čtyři roky nevydrží

Merkelové dochází dech, tvrdí šéf FDP. Ve funkci kancléřky prý čtyři roky nevydrží

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) utrpěla po volbách výraznou ztrátu autority a je těžké říci, jestli zůstane ve funkci celé další čtyři roky, je přesvědčen šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Právě s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými přitom nyní jeho strana vyjednává o vládní koalici na další funkční období.

CDU/CSU získaly v zářijových parlamentních volbách 32,9 procenta hlasů, a dosáhly tak nejhoršího výsledku od prvních poválečných voleb v roce 1949. Volební propad vystupňoval uvnitř dvojice stran tlak na změny a objevily se dokonce i ojedinělé hlasy, že by Merkelová měla odejít z čela CDU. O post kancléřky se zatím třiašedesátiletá politička podle pozorovatelů bát nemusí, i proto, že není jasné, kdo z křesťanských demokratů by ji mohl nahradit. Prakticky všichni ale považují za vyloučené, že by do čela vlády kandidovala i v příštích volbách za čtyři roky.

O tom, že bude muset už v tomto volebním období hledat svého nástupce nebo nástupkyni, je přesvědčen i předseda liberálů Lindner. „Očekávám, že v CDU během čtyř let začne debata o nástupnictví Angely Merkelové," řekl magazínu Stern.

Slova Lindnera, jehož FDP se po čtyřech letech vrátila do Spolkového sněmu, přichází v době, kdy si k sobě strany možné příští koalice snaží najít cestu. Série bilaterálních jednání dnes pokračovala rozhovory svobodných demokratů a Zelených, po nichž si obě strany pochvalovaly atmosféru, ale zároveň daly najevo, že cesta k možné koalici bude dlouhá.

Lindner vidí šance na její vznik kolem 50 procent, velmi opatrně se vyjadřuje i většina dalších čelných představitelů stran. Důvodem jsou především programové neshody mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé, například v otázkách uprchlické, energetické nebo evropské politiky.

Předběžné rozhovory o vládě budou proto zřejmě trvat několik týdnů. V pátek k nim poprvé všechny strany zasednou společně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek