Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelové se nedaří sestavit vláda. Většina Němců si přeje návrat ke starým pořádkům

Merkelové se nedaří sestavit vláda. Většina Němců si přeje návrat ke starým pořádkům

Nepodaří-li se úspěšně ukončit vyjednávání o německé vládní trojkoalici mezi CDU/CSU, svobodnými FDP a zelenými, přeje si většina dotázaných Němců návrat ke starým pořádkům. Konkrétně k velké koalici CDU/CSU a sociální demokracie, která vládla od roku 2005 do roku 2009 a od roku 2013. Zjistila to agentura Emnid pro nedělní vydání nejčtenějšího deníku Bild. 

Čtyřicet devět procent oslovených si přeje, aby SPD přehodnotila své povolební prohlášení, že odchází do opozice a do kabinetu s CDU/CSU nakonec šla. Sedmačtyřicet procent tuto variantu, která sice umožňuje s převahou schvalovat důležitá rozhodnutí, ale v praxi představuje hodnotově odlišný svazek vedoucí k politické paralýze, s ohledem na předešlé roky odmítá. Čtyři procenta nevědí.

Pokud jde o tvorbu tzv. jamajské koalice, jejíž námluvy mají skončit dnes, myslí si 47 procent respondentů, že by byly řešením předčasné volby. Polovina tuto cestu odmítá.

Samotná SPD se k možnosti, že by se opět spoluchopila moci, staví záporně. „Stále vycházím z toho, že se vyjednavači trojbarevné koalice hodnou na nejmenším společném jmenovateli. Jestliže se tak nestane, budou nové volby,” prohlásil pro Bild am Sonntag lídr socialistů Martin Schulz.

V aktuálních preferencích, ověřovaných pro stejný list, si CDU/CSU polepšila na 31 procento, zelení na 11. SPD spadla na 21 procento., FDP přišla o jeden procentní bod.

Ve volbách do Spolkového sněmu, které se konaly 24. září, získal blok CDU/CSU 32,9, SPD 20,5, FDP 10,7 a zelení 8,9 procenta hlasů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek