Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Merkelové se začíná dařit. Její CDU/CSU už zase míří za volebním vítězstvím

Merkelové se začíná dařit. Její CDU/CSU už zase míří za volebním vítězstvím

Konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se v posledních týdnech daří v průzkumech veřejného mínění zvyšovat odstup od druhých sociálních demokratů. V aktuálním průzkumu pro veřejnoprávní televizi ZDF rozdíl mezi oběma stranami činí už osm procentních bodů – CDU/CSU by volilo 37 procent Němců. Polepšila si i samotná kancléřka, kterou by v čele Německa znovu rádo vidělo 50 procent lidí, jejího socialistického protivníka Schulze ani ne 40. Ještě před dvěma měsíci přitom nad Merkelovou vedl. 

Sociální demokracie (SPD) se po lednové nominaci Martina Schulze na kancléře v průzkumech na CDU/CSU rychle dotáhla a v některých ji dokonce překonala. V posledních týdnech se ale preference po euforii, kterou dokázal Schulz vzbudit, postupně vrací do zaběhlých kolejí.

Podle nejnovějšího průzkumu by CDU/CSU volilo 37 procent Němců, zatímco SPD procent 29. Kdyby mohli občané spolkové republiky volit kancléře přímo, vyslovili by se spíše pro Merkelovou (50 procent) než pro Schulze (37 procent). Ještě v únoru přitom Schulz nad Merkelovou v tomto srovnání vedl.

Preference ostatních stran, které mají šanci dostat se v září do Spolkového sněmu, se příliš nezměnily. Levice by si přišla na devět procent, Zelení na osm a svobodní demokraté na šest. Do parlamentu by se dostala také Alternativa pro Německo s osmi procenty hlasů.

AfD v posledních měsících v preferencích výrazně ztratila. Jedním z důvodů může být i to, že si 75 procent Němců myslí, že se strana nedostatečně distancuje od pravicových extremistů. O opaku je přesvědčeno jen 11 procent Němců. Vstup AfD do Spolkového sněmu by za špatný považovalo 75 procent dotázaných, za dobrý 13 procent.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek