Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mešity jsou v područí extrémistů, měl by je kontrolovat stát, tvrdí starosta Bruselu

Mešity jsou v područí extrémistů, měl by je kontrolovat stát, tvrdí starosta Bruselu

Máme problém s radikálním islámem, potvrdil bruselský starosta Yvan Mayeur. Domnívá se, že místní mešity jsou v rukou salafistů, fundamentálních islamistů v jejichž řadách se radikalizují mladí muslimové, kteří pak můžou páchat útoky po Evropě. Mešity by proto podle něj měl kontrolovat stát. O názoru bruselského starosty informoval server Politico, slova zazněla rok poté, co teroristický útok otřásl městem. 

Starosta se k nebezpečným „líhním teroristů“, které se podle něj skrývají za bruselskými mešitami, vyjádřil u příležitosti výročí útoků na bruselské letiště a metro. „Všichni víme, že bruselské mešity jsou v rukou salafistů. Potřebujeme to změnit, musíme mít nové mešity, které dodržují demokratická pravidla a jsou kontrolované vládou,“ uvádí podle serveru Politico Yvan Mayeur.

Hlava metropole, která je srdcem EU, ale odmítá, že by Brusel byl hlavním městem džihádistů, přestože velká část atentátníků z poslední doby se pohybovala nebo radikalizovala právě v Bruselu.

„Džihádismus v Belgii se rozšířil z Antverp a dále do Vilvoorde, Molenbeeku a severní části Bruselu. Terorismus je ale problém, který zahrnuje Evropu jako celek. Nezapomínejte na to, co se stalo v Paříži, Nice a Berlíně. Kdyby to byl jen bruselský problém, jak se tvrdí, už by byl dávno vyřešený,“ vysvětluje Mayeur.

Lidé by se podle starosty neměli obávat jen mladíků, kteří se radikalizují v místních mešitách, ale rozmáhajícího extremismu obecně. „Žijeme ve světě, kde radikalismus roste. Lidé jako Donald Trump, Marine Le Penová nebo Vladimir Putin jsou také extremisté,“ dodává starosta.

Policie odkryla v uplynulých dnech ve čtvrti Molenbeek 51 organizací, které byly pravděpodobně napojené na extremisty. Podle Mayeura je ve městě ale stále málo policistů, protože kvůli stále zostřeným bezpečnostním podmínkám a posíleným hlídkám je jich, než by bylo potřeba.