Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi favority německých voleb to houstne. Razantní Merkelová Schulzovi vzkázala, ať s ní dál počítá

Mezi favority německých voleb to houstne. Razantní Merkelová Schulzovi vzkázala, ať s ní dál počítá

Šéfka německé vlády i Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová se jasně vymezila vůči sociální demokracii a jejímu kandidátovi na kancléře Martinu Schulzovi. Ten z předvolebních průzkumů vychází jako vážný soupeř kancléřky a některá šetření z něj rovnou dělají favorita. V projevu v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kteří pozorovatelé hodnotí jako bojovný, dala Merkelová jasně najevo chuť a připravenost utkat se znovu o post v čele vlády.

Část německých médií dosavadní letošní vystoupení Merkelové, která už německý kabinet vede téměř 12 let, hodnotila jako unavená a nevýrazná. V projevu ve městě Demmin na severovýchodě Německa ale kancléřka byla o poznání razantnější.

„My, přátelé a členové Křesťanskodemokratické unie jsme společně s CSU v posledních letech ukázali, že jsme připraveni nést zodpovědnost, že jsme připraveni utvářet budoucnost naší země,“ řekla Merkelová. „Chceme - a je to pro nás samozřejmé - sloužit naší zemi. A proto budeme bojovat, bojovat, abychom dali letos jasně najevo naše představy a jasně řekli, co je pro nás důležité,“ prohlásila také dvaašedesátiletá politička.

Merkelová byla spolu s konzervativní unií CDU/CSU donedávna považovaná za jasnou favoritku zářijových parlamentních voleb. Po oznámení kandidatury Schulze na kancléře se ale na dvojici sesterských stran v průzkumech dotáhla sociální demokracie (SPD).

Šéfka německé vlády se dnes vůči SPD vymezila především ve dvojím ohledu. Zaprvé sociální demokracii označila za jednu ze stran, které hledí hlavně na to, jak peníze ze státního rozpočtu vydávat, méně už na to, jak jimi rozpočet naplnit. Naproti tomu CDU/CSU podle Merkelové záleží na tom, aby Německo schodky rozpočtu nezatěžovalo další generace. Za druhý zásadní rozdíl Merkelová označila orientaci stran. Sociální demokracie je podle ní zaměřena do minulosti.

„Jsou chyceni stále více v minulosti,“ poznamenala šéfka CDU na adresu sociálních demokratů. „Křesťanští demokraté se starají o budoucnost země, to je náš úkol, ostatní ať se zabývají minulostí,“ řekla také za hlasitého potlesku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek