Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Migrační politika EU selhala.“ Premiéři Maďarska a Polska tepali Brusel a utužovali spojenectví

„Migrační politika EU selhala.“ Premiéři Maďarska a Polska tepali Brusel a utužovali spojenectví

Premiéři Maďarska Viktor Orbán a Polska Mateusz Morawiecki dnes v Budapešti podle očekávání znovu důrazně odmítli kvóty Evropské unie na přerozdělování migrantů mezi členské státy. Podle tiskových agentur to dali najevo při tiskové konferenci, kterou v maďarské metropoli uspořádali po jednání.

"Migrační politika Evropské unie je nejen neúčinná, ale selhala," prohlásil podle agentury PAP Orbán. Dodal, že Polsko a Maďarsko chtějí silnou Evropu, ale EU může být silná jedině tehdy, pokud budou silní její členové.

"Nezpochybňujeme soudržnost Evropy, protože věříme v Evropu a její hodnoty a chceme ji společně budovat," řekl předseda polské vlády. Pokud jde o migrační politiku, konstatoval, že členské "státy musejí mít právo rozhodovat o tom, koho přijmou".

S povinnými kvótami na přerozdělování migrantů v rámci unie nesouhlasí především země takzvané visegrádské skupiny (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko), které jsou za to terčem kritiky EK. Komise začátkem prosince poslala Česko, Polsko a Maďarsko kvůli odmítání programu kvót k unijnímu soudu.

Polsku jsou kromě toho vyčítána opatření upevňující moc vládnoucí strany a hrozí mu za to sankce. Orbán ale již dříve slíbil použití veta, pokud by Evropská unie chtěla Varšavu potrestat za spornou soudní reformu, ohrožující podle kritiků nezávislost justice a právní stát v Polsku.