Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Migrační proud je výzva na mnoho let. Především musíme zastavit „destruktivní emoce“, tvrdí Tusk

Migrační proud je výzva na mnoho let. Především musíme zastavit „destruktivní emoce“, tvrdí Tusk

Podle Donalda Tuska, předsedy Evropské rady, bude zvládání migračního proudu do Evropy výzvou na mnoho dalších let. Rakousko bude v září hostit summit věnovaný migraci, oznámil po setkání s Tuskem rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Tusk po jednání s šéfem rakouské vlády řekl, že s Kurzem mají "podobné názory" na téma migrace. Podle šéfa unijních summitů "migrace zůstane výzvou po mnoho příštích let, a proto potřebujeme najít řešení, které zajistí, že EU může společně s národními státy zvládnout budoucí migrační proudy dostatečně a bez vytváření rozporů". Přispět k tomu musí všechny evropské země, zdůraznil Tusk. Především je podle něj třeba zastavit "destruktivní emoce" kolem tématu přerozdělování migrantů, protože "nadále přiživují populismus a rozdělují Evropu".

Rakouský kancléř Kurz novinářům po setkání s Tuskem oznámil, že Rakousko bude 20. září hostit unijní summit o migraci. Vídeňská schůzka se podle něj zaměří na "boj proti ilegální migraci".

Rakouská nová vládní koalice, kterou tvoří kancléřovi lidovci (ÖVP) společně s protiimigračními svobodnými (FPÖ), si vytyčila jako jednu ze svých priorit zabránit opakování chaotické situace z roku 2015, kdy do Rakouska přes Balkán hromadně proudili uprchlíci a migranti.

Postoj Vídně se v poslední době přiblížil k názorům zemí visegrádské skupiny (V4) v oblasti migrační politiky. Kurz na konci ledna prohlásil, že souhlasí s názorem V4, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků jsou neúčinné. Rakousko i Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko kladou důraz na silnější ochranu vnějších hranic EU. Kurz rovněž po lednovém setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem řekl, že Rakousko chce plnit roli mostu mezi V4 a ostatními členskými zeměmi EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek